Ocena brak

Kultura magdaleńska

Autor /Jaro Dodano /29.05.2011

Charakteryzuje się możliwościami człowieka, który potrafi z kamienia, rogów wytwarzać specyficzne narzędzia. W tej kulturze znaleziono igłę z uszkiem. Zmiany formuły podejścia do swojego ubioru. Budowano szałasy pokryte, które mogły być pokryte skórami. Obszar tej kultury to Francja i Hiszpania. Ta formuła pojmowania życia jest dość szeroką formułą. Tu występują charakterystyczne malowidła. Te malowidła pokazują bliskość człowieka z przyrodą i zwierzętami. Bardzo precyzyjnie namalowane są zwierzęta. Malarz był pod ogromnym wpływem przyrody i zwierząt. Mniej zajmował się człowiekiem.

O fizyczności człowieka tamtych czasów nic nie jesteśmy w stanie powiedzieć. Człowiek ma ogromny wpływ na środowisko biologiczne.

Wykształciły się pewne obrzędy – prosi się o zwierzynę. Postać kobietykobieta jest ważna dla tych grup, bo jest postacią prokreacji. Interesowano się nią również w sposób artystyczny. Pokazuje się kobiety z bardzo rozbudowanymi piersiami itd., które świadczą o jej prokreacji.

Inna funkcja, obok funkcji ozdobnej, estetycznej (obrazy, malowidła) istniała funkcja dydaktyczna. Obrazy i malowidła nie miały tylko charakteru kulturowego, ale również dydaktyczny dla młodych w jaki sposób polować. Również odnosi się to do malowideł kobiet.

Dzisiaj także poszukujemy pewnych wzorów (np. Playboy, CKM). Jest to czasami ślepa ścieżka do męskości. Z kobietami jest podobnie. W prehistorii postacie grubych kobiet były usposobieniem piękności. Mówiono, że młodzi mają takich kobiet szukać. Świadczy to o początkach poszukiwania formuł, budowanie estetycyzmu , nie tylko praktycyzmu w człowieku. Kobiety mają przerysowane te elementy. Człowiek staje się także formułą monogamiczną. Zaczyna kierować się na drugą istotę. Człowiek coraz częściej jest przywiązany do jednej kobiety. Mówi to w jaki sposób człowiek uczłowiecza się.

Około 45 tys. lat temu staje się nakierowany na jedną kobietę a nie na wiele. W taki sposób stajemy się monogamiczni. W malowidłach linie precyzyjnie określają zwierzę lub postaci, malowidła są ubarwione, aby podkreślać kolor skóry.

Podobne prace

Do góry