Ocena brak

Kuklik

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Jest to łatwa w uprawie bylina, która kwitnie na początku lata, wydając intensywnie zabarwione, pojedyncze, pomarańczowe kwiaty, kołyszące się ponad zbitymi kępkami zielonych liści. Gdy jednak opadną, roślina może wyglądać nieładnie. Choć utrzymują się one krótko, są wartościowymi kwiatami ciętymi, gdyż mają wyjątkowo głęboką barwę. Kukliki różnią się do pewnego stopnia i niektóre mogą mieć kwiaty o złotożółtych pręcikach. Polecamy ich uprawę razem z karłowatym liliowcem o złotych kwiatach lub ciemnoniebieską szałwią. W pojemnikach kuklik podwyższa kompozycję, nie przytłaczając innych roślin - ma liście znacznie poniżej łodyg kwiatowych.

Jest w pełni odporny na mróz. Okazy w pojemnikach mogą cierpieć, jeśli ich korzenie mają mało miejsca, a zwłaszcza wtedy, gdy pozwolimy zamarznąć bryle korzeniowej.

Uprawiamy w pełnym słońcu. Intensywne, pomarańczowe zabarwienie kwiatów będzie "jarzyć się" na takim stanowisku.

Roślina powinna mieć zawsze wilgotno. Podlewamy ją, gdy tylko zacznie wysychać powierzchnia podłoża. W zimie utrzymujemy niewielką wilgotność ziemi.

Ta odporna bylina nie potrzebuje dodatkowej wilgoci. Jej wymagania dotyczące podlewania sprawiają, że powietrze wokół jest zwykle odpowiednio wilgotne.

Jeśli co roku uprawiamy roślinę w doniczkach, w świeżej ziemi, nie powinna wymagać nawożenia aż do połowy lata. Po tym czasie nawozimy co dwa tygodnie, stosując standaryzowany nawóz aż do września.

Każdej wiosny należy podzielić roślinę i przesadzić ją do przepuszczalnego podłoża na bazie gliny. Natomiast okazy ogrodowe wykopujemy i dzielimy co 3-4 lata.

Po pierwszym wysypie kwiatów, niezgrabne rośliny można odnowić, jednak nie później, niż do połowy sierpnia. Przycinamy całą kępę do wysokości około 10 cm od nasady i dobrze podlewamy. Roślina szybko odrośnie i może nawet ponownie zakwitnąć. Dzięki temu zabiegowi zgrabna kępa będzie zdobić nasz ogród przez całą zimę.

GDY ZAUWAŻYSZ

Więdnięcie i marszczenie się rośliny jest efektem zbyt małej wilgotności podłoża, szczególnie wtedy, jeśli roślina rośnie w pełnym słońcu. 

Stary okazy obumierają pośrodku głównej kępy. Wykopujemy i regularnie dzielimy kępy, by utrzymać rośliny w dobrym stanie.

Podobne prace

Do góry