Ocena brak

Kuflik lancetowaty

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Istnieje około 25 gatunków znalezionych w Australii lub na pobliskiej Tasmanii, o świeżym, orzeźwiającym klimacie. Jednakże tylko gatunek Callistemon citrinus (dawniej C.lanceolatus) jest uprawiany w Europie.

W swojej ojczyźnie jest to zawsze kielony krzew lub niewielkie drzewo wyrastające do 3 m. Rosnąc w doniczce czy później w skrzynce może osiągnąć jedną trzecią tej wysokości. Twarde liście z wyraźnie zaznaczonymi nerwami są zwykle kształtu lancetowatego.

Zupełnie młode rośliny wydają "szczotkokształtne" kwiatostany wyrastające we wszystkich kierunkach na szczycie rośliny. Mają one do 10 cm długości; pojedyncze kwiatki z imponującymi pręcikami gęsto otaczają oś główną. Okres kwitnienia: od czerwca do września. Kuflik jest mało wymagającą rośliną, przydatną do dekoracji wnętrz, a latem - nawet balkonów.

W pomieszczeniu w którym uprawiamy roślinę trzeba zapewnić miejsce możliwie widne i przewiewne. Zimą roślina wymaga temperatury 6-8°C. Jest to podstawowy warunek dobrego rozwoju i kwitnienia. Od marca przez całe lato potrzebuje ciepła. Toleruje suche powietrze. Od połowy maja najlepiej wystawić ją na balkon lub do ogrodu.

Kuflik uprawia się w ziemi kompostowej, zasobnej w próchnicę, lub w ziemi gliniastej wymieszanej z włóknistym torfem; nie powinna zawierać wapna - w przeciwnym razie liście odbarwiają się. Do podlewania używać miękkiej wody (pH 5).

Nawozić raz na dwa tygodnie, od wypuszczenia pierwszych pędów do września, nawozem bez wapnia.

Przesadzać w lutym-marcu. Podczas takiego zabiegu roślinę trochę przyciąć.

Podobne prace

Do góry