Ocena brak

Kto wprowadził eter do anestezjologii?

Autor /Huzar Dodano /31.01.2012

Na modnych przyjęciach miejsce „gazu rozweselającego" zajął eter, płyn bardzo łatwo parujący, używany wtedy jako rozpuszczalnik. Był on łatwiejszy w transporcie. Amerykański chirurg, Crawford Long, rozpoczął próby wykorzystania eteru w swojej praktyce w 1842 roku, jednak nie zdecydował się na opublikowanie swoich odkryć. Zasługa wprowadzenia eteru do anestezjologii przypadła więc dentyście Williamowi Mortonowi, który 16 października 1846 roku z powodzeniem znieczulił pacjenta przed zabiegiem usunięcia guza w okolicy szyi.
Zabieg wzbudził szerokie zainteresowanie na całym świecie. 21 grudnia 1846 roku Robert Liston poszedł w ślady Mortona i przeprowadził pierw­szą w Wielkiej Brytanii operację ze znieczuleniem w University College w Londynie, a wydarzenie to przyciągnęło uwagę młodego szkockiego lekarza o nazwisku Simpson.
Kiedy Simpson usłyszał o operacji przeprowa­dzonej przez Listona, udał się w podróż do Lon­dynu, aby uzyskać na ten temat bezpośrednie in­formacje. 27 stycznia 1847 roku zastosował eter podczas bardzo skomplikowanego porodu. Poród zakończył się szczęśliwie, a zastosowanie środka znieczulającego nie wstrzymało skurczów maci­cy, czego obawiało się wielu lekarzy.

Podobne prace

Do góry