Ocena brak

Ktenante Oppenheima

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Ta wspaniała, elegancka roślina pochodzi ze wschodniej części Brazylii. Długie, lancetowate liście mają na górnej powierzchni wyraźne, srebrnoszare pasy, zaś pod spodem są barwy purpurowej. Ogonki liściowe wyrastają z czerwonych pochewek. C.oppenheimiana jest wiecznie zieloną, szybko rosnącą byliną. Dojrzałe okazy tworzą kępy o wysokości 2 m i szerokości 1 m. Ich liście zwykle mają około 30 cm długości, na bardziej okazałych roślinach mogą dochodzić do 45 cm. Ktenante jest zwykle uprawiana ze względu na piękne, imponujące listowie, ale wydaje ona również kłosy małych, białych kwiatów o trzech płatkach. Najbardziej nadaje się do większego pomieszczenia.

Ładne okazy ktenante uzyskamy tylko wtedy, jeśli zapewnimy im stałą, wysoką temperaturę. Podczas wzrostu wymagany jest zakres 15-21°C. W zimie zaś minimalna dopuszczalna temperatura to 12°C. W chłodzie liście wiotczeją.

W lecie stawiamy z dala od bezpośrednich promieni słonecznych. Dobre jest jasne, niebezpośrednie światło w północnym pokoju. W zimie wymaga jasnego, niebezpośredniego oświetlenia.

Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie nasączone wodą. Przez cały rok podlewamy regularnie i nie pozwalamy ziemi wyschnąć. Jeśli to możliwe, używamy letniej, miękkiej wody.

Ktenante wymaga wysokiego poziomu wilgotności. Stawiamy roślinę na podstawce z granulkami ogrodniczymi i dbamy, by zawsze były mokre. Roślina nie powinna jednak stać w kałuży wody. Często zraszamy liście.

W okresie wzrostu ustabilizowane okazy ktenante należy zasilać, co dwa tygodnie rozcieńczonym o połowę nawozem dla roślin liściastych.

Przesadzamy w miarę potrzeby do ziemni nie zawierającej wapnia. Szybko rosnące okazy przenosimy do nie za dużych doniczek.

Zraszamy roślinę miękką wodą (deszczówką). Jeśli będziemy używać wody twardej (zawierającej związki wapnia), na liściach pojawi się szpecący osad.

GDY ZAUWAŻYSZ

Problemy z liśćmi W śilnym świetle liście zwijają się. Zbyt niska wilgotność powoduje brązowienie i kruszenie ich krawędzi. Takie liście nie odzyskują dawnego wyglądu i będą szpecić roślinę. Nie należy sądzić, że roślina wymagająca wysokiej wilgotności nie potrzebuje powietrza - odpowiednia wentylacja bez przeciągów jest konieczna, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich chorób, jak szara pleśń.

Podobne prace

Do góry