Ocena brak

Ktenante "Gray Star"

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Piękne liście tej odmiany ktenante mają wręcz nierealny, szaro-zielony odcień, urozmaicony żyłkowaniem w ciemniejszym kolorze. Czasem, pomiędzy włochatymi łodygami pojawiają się białe kwiaty o żółtych wnętrzach. Uprawiamy roślinę w miejscu gdzie będzie mogła swobodnie osiągnąć okazałe rozmiary. 

C.s.'Gray Star' dobrze czuje się w kompozycjach z popularnymi odmianami maranty i kalatei. Taki sposób uprawy pozwala także łatwiej utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.

W okresie wzrostu konieczna jest wysoka, stała temperatura: 15-21°C. Minimalna w zimie powinna wynosić 12°C. Chłodne warunki uprawy powodują zwiotczenie liści, które stają się bardziej podatne na choroby.

Uprawiamy z dala od bezpośredniego, letniego słońca, które powoduje zwijanie się liści. Jasne, ale niebezpośrednie światło na parapecie północnego okna pozwoli zachować ładny kolor liści.

Ważne jest regularne podlewanie przez cały rok i utrzymanie wilgotnych warunków uprawy. Kompost nigdy nie powinien wyschnąć. W razie potrzeby stosujemy letnią, odwapnioną wodę.

Potrzebuje wysokiego poziomu wilgoci. Doniczkę ustawiamy na tacy wypełnionej 5 cm warstwą granulatu ogrodniczego. Taca powinna być cały czas pełna wody, jeśli chcemy zwiększyć poziom wilgoci wokół rośliny i jednocześnie uniknąć przemoczenia kompostu. Ponadto zraszamy liście. Konieczna jest również dobra wentylacja, która zmniejsza ryzyko zaatakowania rośliny przez szarą pleśń.

Dojrzałe okazy nawozimy w okresie wzrostu, raz na dwa tygodnie, odżywką dolistną rozcieńczoną do połowy mocy.

W razie potrzeby przesadzamy do odwapnionego kompostu. Jeśli roślina rośnie bardzo szybko, trzeba ją regularnie przesadzać. Stosunek bryły korzeniowej do rozmiaru doniczki powinien być proporcjonalny, co zapewni odpowiednią wilgotność podłoża.

Liście C.setosa 'Gray Star' zraszamy odwapnioną wodą, która pozwoli uniknąć gromadzenia się na nich osadów wapna.

GDY ZAUWAŻYSZ

Brązowe krawędzie liści to efekt zbyt suchego powietrza lub zasadowego kompostu - liście wyglądają brzydko i nie dają się wyleczyć. 

Mszyce i wciornastki mogą uszkodzić ktenante. Zakażone okazy spryskujemu odpowiednim insektycydem. 

Przędziorek atakuje roślinę, gsy nie utrzymujemy wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Przy zachowaniu tej zasady zmniejszymy ryzyko pojawienia się szkodnika.

Podobne prace

Do góry