Ocena brak

Kształt żołądka na żywym

Autor /amanda1 Dodano /10.01.2012

W pionowej postawie ciała średnio wypełniony żołądek przybiera kształt haczyka, którego odnoga dłuższa, zstępująca odpowiada dnu i trzonowi żołądka i kieruje się pionowo ku dołowi po lewej stronie od linii pośrodkowej, odnoga zaś krótsza, wstępująca odpowiada części odżwdernikowej i kieruje się ku górze i w stronę prawą.

Na dnie żołądka pod lewą kopułą przepony znajduje się pęcherzyk powietrza.

W pozycji leżącej bańka powietrzna w obrazie rentgenowskim jest na ogół niewidoczna, gdyż w większym czy mniejszym stopniu zakrywacień treści żołądka. W ułożeniu na grzbiecie żołądek jest krótszy, położony bardziej poprzecznie i znacznie mniej zagięty, odźwiernik ustawiony jest wyżej niż w postawie stojącej, treść żołądka silniej uwypukla dno, dzięki czemu powstaje kształt rogu. W ułożeniu na prawym boku żołądek przesuwa się na prawo, krzywizna większa kieruje się do przodu, wskutek czego na obrazie rentgenowskim wcięcie kątowe nie jest widoczne w ułożeniu na lewym boku żołądek przesuwa się bardziej w stronę lewą i jest si 1 niej zakrzywiony.

U noworodka i oseska żołądek położony jest wysoko, bardziej poprzecznie i ma różną sylwetkę: w kształcie rogu lub retorty, czy też haczyka itp. U kobiet jest bardziej wydłużony i ustawiony bardziej pionowo niż u mężczyzn.

Kształt żołądka zmienia się również w zależności od stanu wypełnienia i skurczu mięśniówki. Żołądek pusty w stanie maksymalnego skurczu przybiera kształt podobny do jelita i fałdy błony śluzowej całkowicie wypełniają światło żołądka, tworząc rzeźbę początkową lub spoczynkową. W żołądku pustym i rozkurczonym ściana przednia i tylna przylegają do siebie. Pierwszy łyk środka cieniującego zatrzymuje się tuż poniżej wpustu, dając na ekranie rentgenowskim trójkątny cień wierzchołkiem zwrócony ku dołowi, po czym zwolna spływa wzdłuż krzywizny mniejszej ku dołowi. Następne łyki nawarstwiają się jeden na drugim, a dalsze z kolei przesuwają pierwsze ku krzywiźnic większej; stopniowo wytwarza się kształt haczykowaty.

Podobne prace

Do góry