Ocena brak

Kształt pochwy

Autor /kenna Dodano /13.01.2012

Pochwa ma kształt cylindra spłaszczonego od przodu ku tyłowi odróżniamy więc ścianę przednią i tylną, które przylegają do siebie; w przekroju poprzecznym światło ma poprzecznej szczeliny. Tylko górny koniec pochwy ma przekrój} cylindryczny w związku z wpukleniem się do niej odcinka pochwowego szyjki macicy.

U swego końca dolnego przekrój poprzeczny światła pochwy przyjmuje kształt dużej litery H, tak że oprócz ściany przedniej i tylnej zaznaczają się również dwie krótkie ściany boczne, l ego rodzaju ukształtowanie powstaje stąd, że na przedniej i tylnej ścianie pochwy występuje silna, podłużna wyniosłość składająca się z poprzecznych fałdów; obie te wyniosłości tworzą tzw. przedni i tylny słup zmarszczek (columna rugarurn anterior et posteriori). Slupy te przylegają do siebie w pustej pochwie, w kierunku jej ujścia przybierają na wysokości i u dolnego końca pochwy w przekroju poprzecznym nadają jej obraz litery H.-Pochwa więc u swego górnego końca jest cylindryczna, cała pozostała część jest spłaszczona od przodu ku tyłowi i tylko w końcu dolnym światło jej przekroju poprzecznego przyjmuje kształt litery H.

W czasie porodu pochwa tak silnie się poszerza, że może objąć główkę rodzącego się płodu, a potem wskutek swej sprężystości i skurczu mięśniówki znowu powraca do swych pierwotnych rozmiarów.

Podobne prace

Do góry