Ocena brak

Kształt jamy brzusznej

Autor /amanda1 Dodano /10.01.2012

Jama brzuszna, utrwalona jest dwoma pierścieniami kostnymi złączonymi z kręgosłupem. Pierścień górny, utworzony przez dolny otwór klatki piersiowej, jest ruchomy, pierścień dolny, miednica, jest nieruchomy. Między tymi częściami kostnymi rozpięte są mięśnie i ich szerokie rozcięgna. Kształt jamy brzusznej w znacznym stopniu uwarunkowany jest wielkością i budową tych poszczególnych składników.

U noworodka miednica jest bardzo mała i wielki brzuch jak gdyby wypływa ze swej kostnej ramy; pęcherz moczowy unosi się wysoko nad spojeniem łonowym; pępek położony jest nisko. Stosunkowo duży otwór dolny klatki piersiowej jest wysklepiony nad wielką wątrobą. W porównaniu z dorosłym część górna jamy brzusznej położona nad pępkiem jest niezmiernie rozrośnięta, w przeciwieństwie do niedorozwiniętej części dolnej.

W późnym wieku dolny otwór klatki piersiowej jest stosunkowo mniejszy, kręgosłup skraca się, działanie ssące płuc zmniejsza się, powłoki brzuszne rozluźniają, trzewa jamy brzusznej opuszczają się ku dołowi.

Zaznaczają się również wyraźne różnice płciowe i konstytucyjne.

U kobiety klatka piersiowa jest wąska, miednica szeroka, część górna brzucha stosunkowo wąska. U mężczyzny na ogół występują stosunki odwrotne.

Brzuch jest wąski, wydłużony, bardziej płaski, kąt podmostkowy mały w przeciwieństwie do piknika z dużym, szerokim i głębokim brzuchem oraz rozwartym kątem pod mostkowym.

Niektóre sprawy chorobowe, jak np. puchlina brzuszna (ascites), stałe wzdęcie brzucha wskutek silnego skupienia gazów w jelitach (meteorismus), wielkie guzy itd., mogą stwarzać obraz zbliżony do piknicznego kształtu brzucha. Silne wychudnięcie ustroju zbliża formę brzucha do budowy leptosomicznej: zmniejsza się brzuch, jak również kąt podmostkowy, ściany boczne klatki piersiowej opadają zbliżając się do siebie, przy czym otwór dolny klatki piersiowej staje się węższy i bardziej płytki. Zmniejszenie się górnej części brzucha, połączone z obniżeniem przepony, może również występować w związku z rozluźnieniem mięśni brzucha i wtedy trzewa opadają do jego części dolnej.

Podobne prace

Do góry