Ocena brak

Kroton "aucubifolium"

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ten jaskrawo ubarwiony kroton, czyli trójskrzyn pstry, jest jedną z wielu odmian, sprzedawanych do uprawy w domu. Jeśli postawimy go w grupie wraz z innymi roślinami, zostaną one rozjaśnione przez jego bogate, złote liście. Taki sposób uprawy jest korzystny dla krotona, gdyż wokół grupy roślin wzrasta wilgotność powietrza. Do wyboru mamy wiele rozmaitych krotonów, lecz większość z nich trudno hodować w domu, ze względu na specyficzne wymagania. Jeśli nie jesteśmy w stanie ich zaspokoić, potraktujmy krotona jako roślinę sezonową, której pozbędziemy się, gdy zacznie marnieć. Nie wygląda on dobrze, gdy jest zaniedbywany.

Kroton wymaga przez cały rok stałej temperatury i braku przeciągów. Wytrzyma w zakresie 15-22°C, ale optymalna temperatura to 21°C.

Roślina potrzebuje dużo światła, by utrzymały się jaskrawe przebarwienia liści. Bezpośrednie słońce może jednak je spalić, szczególnie młode okazy.

Podczas letniego okresu wegetacyjnego podlewamy obficie. Podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale nie przesiąknięte wodą. Korzenie potrzebują powietrza, tak samo jak wody. Zimą podlewamy oszczędnie, utrzymując ziemię stale wilgotną jedynie wówczas, gdy zapewnimy stałą, optymalną temperaturę.

Niezbędny jest wysoki poziom wilgoci. Ustawienie rośliny w grupie pomoże podnieść wilgotność otoczenia. Zalecamy także codzienne zraszanie rośliny. Można wstawić doniczkę do naczynia z wilgotnym torfem lub po stawić na tacy ze żwirem.

Latem nawozimy co tydzień, standardowym nawozem.

Jeśli korzenie wypełnią doniczkę, przesadzamy krotona na wiosnę do ziemi gliniastej.

Przycinanie wierzchołków młodych roślin wzmocni rozkrzewianie.

GDY ZAUWAŻYSZ

Czerwce mogą gromadzić się na dolnej stronie liści. Ich brązowe tarczki usuniesz watką z alkoholem metylowym. 

Przędziorki Jeśli zadomowią się na roślinie, często są zamaskowane przez bogate ubarwienie jej liści. Odbarwienia te rzedko są zauważalne w przypadku tak kolorowych roślin. Jeśli atak jest poważny, należy spalic roślinę. 

Opadanie liści może wyniknąć z wielu błędów pielęgnacyjnych: braku wody, suchego powietrza i przeciągów.

Słabe ubarwienie liści jest wynikiem zbyt małej ilości dostarczonego roślinie światła.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście opadają.Zbyt suche powietrze, za zimno. Przenieś roślinę w cieplejsze miejsce i zwiększ wilgotność powietrza. Zraszaj.

2) Liście wypłowiałe, matowe lub pozieleniałe.Za mało światła. Przestaw w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście brązowe i przypalone.Bezpośrednie działanie słońca na mokre liście. Nie zraszaj roślin stojących w słońcu.

4) Liście z plamami i więdną.Wysiewy z urządzeń gazowych. Przenieś do pomieszczeń o czystym powietrzu.

5) Liście kurczą się i podsychają.Zbyt gorąco i sucho. przenieś w chłodniejsze miejsce i zwiększ wilgotność powietrza. Zraszaj.

6) Liście zwijają się i więdną. Łodyga gnije.Nadmiar wody. Pozwól przeschnąć ziemi i podlewaj rzadziej.

7) Nowe liście małe i zniekształcone.Wymaga nawożenia.

8) Liście opadają.Wahania temperatury. Staraj się utrzymywać stałą temperaturę.

9) Liście pożółkłe, z pajęczynką pod spodem.Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

10) Brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach. liście odbarwione.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

11) Białe wełniste plamki na liściach i w kątkach liści.Wełnowce. Usuwaj poszczególne plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry