Ocena brak

Krossandra żółta

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Okres kwitnienia tego gatunku krossandry przypada od grudnia do czerwca, choć roślina może kwitnąć również w innych porach roku. Jej listowie ma jasnozieloną barwę, a wachlarzowate, złotożółte kwiaty wyrastają na stożkowatych kłosach. W warunkach naturalnych, w Indiach Wschodnich, ta zawsze zielona bylina może stać się z czasem dużym krzewem o miękkich łodygach. Jednak w doniczce zachowuje zwarty pokrój. Nie jest łatwo zapewnić krossandrze odpowiednie warunki w domu, gdyż wymaga ona wysokiego poziomu wilgotności, jaki można osiągnąć tylko w oranżerii. Jeśli mamy z tym trudności, po prostu usuńmy tę roślinę po przekwitnięciu.

Uprawiamy w cieple. Konieczne jest zachowanie temperatury minimalnej l6°C, gdyż w chłodzie czernieją liście. W lecie, przy dobrej wentylacji bez przeciągów, idealne jest 21°C.

Umieszczamy w lekkim cieniu lub pełnym słońcu. Potrzebuje go przez minimum 4 godziny dziennie. Chronimy przed nim w południe.

Podlewamy roślinę obficie i czekamy, aż powierzchnia podłoża wyschnie. Wówczas ponownie podajemy wodę.

C.flava potrzebuje podczas wzrostu dużo wilgoci. Nie zraszajmy jednak kwiatów, gdyż mogą wystąpić plamy. Stawiamy doniczkę na tacy z granulatem ogrodniczym i systematycznie zraszamy liście. Dopóki nie wyschną, nie wystawiamy rośliny na słońce. W przypadku gatunków kwitnących zimą, osiągnięcie właściwej równowagi między wilgocią a temperaturą jest trudne.

W okresie wzrostu nawozimy co dwa tygodnie zwykłym nawozem dla roślin kwiatowych.

Wyrzucamy roślinę po przekwitnięciu lub pobieramy sadzonki w połowie lata. Sadzimy je do mieszanki 2 części gliniastej ziemi na 1 część ostrego piasku.

Regularnie usuwamy martwe kwiaty, żeby przedłużyć kwitnienie.

COŚ JEST ŹLE

1) Gnicie liści, kwiatostanów i podstawy łodygi.Za mokro i zbyt duża wilgotność powietrza. Opryskaj fungicydem systemicznym i przenieś w suchsze miejsce. Pozwól ziemi przeschnąć, dopóki roślina nie wróci do zdrowia, i potem podlewaj rzadziej.

2) Liście wiotkie.Nadmiar wody. Pozwól ziemi przeschnąć, dopóki roślina nie odżyje, i podlewaj rzadziej.

3) Wzrost zachamowany, mogą opadać liście.Za zimno. Przestaw w cieplejsze miejsce. Zahamowanie wzrostu na wiosnę świadczy o potrzebie nawożenia.

4) Liście podsychają i kurczą się.Zbyt gorąco i sucho. Przenieś w miejsce chłodniejsze. Podlewaj i zraszaj systematycznie.

5) Roślina więdnie, liście opadają.Przeciągi. Przenieś w miejsce osłonięte.

6) Plamy na liściach, roślina więdnie.Wyziewy z urządzeń gazowych. Przenieś do pomieszczenia o czystym powietrzu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Nadmierne podlewanie Nadmiar wilgoci może prowadzić do gnicia i chorób powodowanych przez grzyby. Ważne jest osiągnięcie równowagi między wymaganiami rośliny co do wilgotności a odpowiednią wentylacją, bez przeciągów. 

Mączlik może gromadzić się w chmarach na spodzie liści. Wybieramy odpowiedni insektycyd i używamy go zgodnie z zaleceniami producenta.

Podobne prace

Do góry