Ocena brak

Krossandra lejkowata

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Krossandra jest atrakcyjną rośliną domową, kwitnącą przez większą część roku. Pochodzi z Indii Wschodnich, skąd została sprowadzona do Europy na początku XIX w. Rodzaj Crossandra należy do rodziny Acanthaceae i obejmuje około 12 gatunków.

Jej błyszczące, ciemnozielone liście stanowią doskonałe tło dla lejkowatych kwiatów o barwie łososiowoczerwonej, które piętrzą się jeden nad drugim na długich, stożkowatych łodygach. Roślina kwitnie od wiosny do jesieni. Kwiaty mają do 10 cm długości. Jest cenna, lecz wymagająca w uprawie. We Wschodnich Indiach te wiecznie zielone byliny tworzą duże krzaki o miękkich łodygach.

Krossandra wymaga ciepła. Należy zapewnić jej minimum l6°C, gdyż w zimnie czernieją jej liście. Temperatura optymalna dla dobrego wzrostu to 21°C. Konieczne jest dobre wietrzenie bez przeciągów.

Umieszczać w miejscu lekko zacienionym, Wymaga cztery godziny światła słonecznego dziennie. Chronić przed silnym słońcem.

Krossandrę w pełni wzrostu, należy podlewać obficie. Podłoże powinno być zawsze wilgotne, lecz należy ograniczać ilość wody zależnie od temperatury. W zimie podlewać wtedy, gdy ziemia jest prawie sucha, by zapewnić roślinie odpoczynek.

Potrzebuje dużej wilgotności w okresie wzrostu. Ustawić doniczkę na tacy z kulkami zatrzymującymi wodę i regularnie zraszać. Chronić przed bezpośrednim światłem słonecznym, aż wyschnie.

W okresie wzrostu należy podawać co dwa tygodnie standardowy nawóz dla kwitnących roślin doniczkowych. Jeżeli krossandra ma idealne warunki do wzrostu, trzeba nawozić ją nawet przez cały rok.

Przesadzać corocznie, używając dwu części kompostu na bazie gliny, na jedną część grubego piasku. Rośliny hodowane z nasion kwitną po 7-9 miesiącach.

Aby krossandra się rozkrzewiła, należy późną zimą przyciąć jej pędy kwiatowe do połowy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki mają złożony cykl rozrodczy, składający się z kilku etapów. Do ich zwalczania używać insektycydu, który działa na wszystkie postaci mączlika. Należy stosować środek systemiczny, zgodnie z instrukcją producenta.

COŚ JEST ŹL

1) Gnicie liści, kwiatostanów i podstawy łodygi.Za mokro i zbyt duża wilgotność powietrza. Opryskaj fungicydem systemicznym i przenieś w suchsze miejsce. Pozwól ziemi przeschnąć, dopóki roślina nie wróci do zdrowia, i potem podlewaj rzadziej.

2) Liście wiotkie.Nadmiar wody. Pozwól ziemi przeschnąć, dopóki roślina nie odżyje, i podlewaj rzadziej.

3) Wzrost zachamowany, mogą opadać liście.Za zimno. Przestaw w cieplejsze miejsce. Zahamowanie wzrostu na wiosnę świadczy o potrzebie nawożenia.

4) Liście podsychają i kurczą się.Zbyt gorąco i sucho. Przenieś w miejsce chłodniejsze. Podlewaj i zraszaj systematycznie.

5) Roślina więdnie, liście opadają.Przeciągi. Przenieś w miejsce osłonięte.

6) Plamy na liściach, roślina więdnie.Wyziewy z urządzeń gazowych. Przenieś do pomieszczenia o czystym powietrzu.

Podobne prace

Do góry