Ocena brak

Kroplik

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Kropliki są nazywane również figlarzami. Większość z nich to rośliny jednoroczne albo zielne, ale ten gatunek pochodzący z Kalifornii jest wiecznie zielonym krzewem. Jego liście często wyglądają jak zrolowane i są lepkie w dotyku. Bardzo atrakcyjne kwiaty mają barwę bladomorelową. Pojawiają się od wiosny aż do jesieni i mogą osiągać nawet 4 cm długości. Roślinę tę uprawiamy na rabacie przy oświetlonej słońcem ścianie (wychodzącej na południe albo na zachód), gdzie powinna przeżyć niezbyt mroźną zimę. Jeśll rośnie w doniczce, dobrze jest przenieść ją w miejsce, gdzie nie grozi mróz. M.aurantiacus jest pięknym krzewem, wartym naszych starań, związanych z utrzymaniem go z roku na rok.

Musimy zapewnić mu chłód, lecz chronimy przed mrozem. Wytrzyma temperatury do 0°C. W mieszkaniu wymaga dobrego wietrzenia, jeśli temperatury przekroczą 13°C. Najlepiej kwitnie, rosnąc w chłodzie.

Na dworze uprawiamy roślinę w pełnym słońcu, jednak w domu należy ją chronić przed ostrym światłem słonecznym w środku lata. Panujące wtedy wysokie temperatury są niekorzystne.

Chociaż M.aurantiacus, w przeciwieństwie do innych gatunków Mimulus, nie musi mieć wciąż wilgotnego podłoża, to jednak w lecie dorosłe okazy potrzebują dużo wody. W zimie, jeśli roślina stoi w chłodzie, podlewamy tylko wtedy, gdy wyschnie powierzchnia ziemi. W szczególnie zimne dni roślinom w doniczkach podajemy tylko tyle wody, by nie wyschły.

Preferuje chłodne warunki i nie potrzebuje dodatkowej wilgotności.

Przesadzany co roku, nie wymaga nawożenia. Dużym okazom należy zmieniać górną warstwę ziemi, a potem nawozić co dwa tygodnie standardowym nawozem dla roślin doniczkowych.

Przesadzamy na wiosnę, do ziemi gliniastej, dzięki której ta dość wysoka roślina zyska na stabilności. Jeden, dwa odpowiednio umieszczone paliki także pomogą utrzymać ją na miejscu. Duże okazy mocujemy do drutów rozpiętych na ścianie, by uchronić je przed wiatrami i osiągnąć najlepszy efekt dekoracyjny.

Jeśli nie mamy w domu miejsca, żeby przezimować kroplika, najlepiej utrzymać przez zimę kilka sadzonek, pobranych z jego miękkich części w środku lata. Młode rośliny obficie zakwitną.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki - mogą sprawiać problemy, gdy temperatury są bardzo wysokie, Zainfekowanym roślinom aplikujemy odpowiedni insektycyd.

Podobne prace

Do góry