Ocena brak

Krokus

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

W ogrodach i parkach uprawia się przede wszystkim krokusy kwitnace wiosną, w marcu i kwietniu. Odmiany krokusa wiosennego (Crocus neapolitanus) zwane też wielkokwiatowymi, mają kwiaty białe, np.Joanne d'Arc', białe w niebieskie smugi - 'Pickwick' i niebieskofioletowe jak 'Purppureus Grandiflorus' czy 'Remembrance'.

Odmiany krokusa złotego (Crocus chrysanthus') są mniej znane, mają mniejsze kwiaty, o żółtej barwie w różnych odcieniach. Krokusy kwitnące jesienią są rzadko spotykane. Kwiaty pojawiają się we wrześniu, w stanie bezlistnym, podobnie jak u zimowitów, a liście rosną silnie dopiero na wiosnę.

Najpiękniejszym jesiennym gatunkiem jest szafran okazały (Crocus speciosus), a przede wszystkim jego odmiany niebieskofioletowe jak 'Oxinian' i 'Polux'. Niezależnie od pory kwitnienia budowa kwiatów jest podobna. Krokusy dobrze rosną w ziemi ciepłej, wilgotnej, próchnicznej. Na jałowych piaskach rośliny kwitną słabo i mają bardzo małe przyrosty bulw. Najczęściej sadzi się krokusy na trawnikach, w ogródkach skalnych i wśród innych bylin. Na tym samym miejscu mogą rosnąć 2-3 lata.

Podobne prace

Do góry