Ocena brak

Krokosmia ogrodowa

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Nazywana jest też montbrecją albo cynobrówką. Ma bulwy podobne jak u mieczyków, pokryte włóknistymi, suchymi łuskami. Liście są wąskie, mieczowate, a na pędzie tworzy się kilka rozgałęzień, każde zakończone luźnym kłosem z kilkunastoma pomarańczowymi kwiatami. Płatki u nasady są zrośnięte w rurkę, wyżej szeroko rozchylone. Odmiany drobnokwiatowe zakwitają już w końcu lipca, np. czerwona 'Fire King', pomarańczowo-czerwona 'Red King' czy żółta 'Lady Hamilton'. Wielkokwiatowe są bardziej dekoracyjne, ale kwitną później, od połowy sierpnia, jak pomarańczowa 'Aurora' i nieco ciemniejsza 'Star of the East'.

Krokosmia dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych, niezbyt ciężkich. Pielęgnowanie polega na starannym odchwaszczeniu i dość obfitym podlewaniu roślin. Do zasilania można stosować wieloskładnikowe mieszanki nawozowe, w ilości 25-30 g/m2, kilkakrotnie, aż do pojawienia się kwiatostanów. W rejonach o łagodnym klimacie można odmiany drobnokwiatowe pozostawić w gruncie, gdyż lepiej znoszą niskie temperatury. Zawsze jednak wymagają na zimę okrycia torfem i słomą, którą zdejmuje się wczesną wiosną. Rozmnażanie nie jest trudne, gdyż co roku tworzą się nowe bulwki przybyszowe. Krokosmię sadzi się wzdłuż ścieżek i w niewielkich grupach przy ławkach i altanach. Do wazonu ścina się, gdy tylko dolne kwiaty na pędzie zaczną się rozwijać.

Rośliny tej nie atakuje zbyt wiele szkodników i chorób. Zimujące w gruncie bulwy mogą być nadjedzone przez myszy. Mogą też przesuszyć się, namoknąć lub zgnić.

Brak kwiatów to z regóły znak, że roślina wymaga rychłego rozdzielenia i przesadzenia.

Podobne prace

Do góry