Ocena brak

Krew jako istota życia

Autor /Felix Dodano /10.10.2011

Dla większości ludzi krew jest tylko swoista, płynna tkanka łączna krążąca w układzie krwionośnym kręgowców, złożona z płynnego osocza i krwinek: erytrocytów, leukocytów i trombocytów. Lecz jest ona dla nas bardziej ważna niż jedynie te słowa. Jest dla nas tak ważna z wielu powodów, takich jak dostarczanie tlenu lub pokarmu lub zwalczanie chorób.

Dostarczanie tlenu i pokarmu.

Krew jest płynem który odżywia nasze ciało i wydala "odpady" naszej przemiany materii. Pobiera pokarm z układu pokarmowego i tlen z płuc, a następnie rozprowadza ją do wszystkich komórek naszego ciała. Każda komórka pobiera z krwi dokładnie to co jest jej potrzebne, a wydala do niej produkty przemiany materii, takie jak woda i dwutlenek węgla. Krew rozprowadza specjalne substancje chemiczne wszędzie tam, gdzie są potrzebne, ponadto zabija zarazki i utrzymuje właściwą temperaturę ciała

Zwalczanie chorób.

Białe ciałka krwi atakują i pochłaniają zarazki, które wtargnęły do naszego organizmu. Bardzo często w walce z chorobą lub infekcją giną ogromne ilości białych ciałek . Martwe białe ciałka krwi gromadzą się tworząc ropę. Inne cząsteczki krwi, zwane płytkami krwi (inaczej trombocyty) pomagają krwi zakrzepnąć na powierzchni rany. Przyspieszają one gojenie się wszelkich zadrapań, ran czy skaleczeń.

Krew w naszym ciele.

Krew powstaje w szpiku kostnym. Ciało przeciętnego dorosłego człowieka zawiera około 5 litrów krwi. Krew składa się głównie z 55% jasnego płynu zwanego osoczem i 45% zawieszonych w nim milionów komórek lub inaczej ciałek krwi (krwinek). Ciałka krwi są małymi czerwonymi krążkami (erytrocyty). W każdym milimetrze sześciennym krwi mieści się około 5 milionów czerwonych ciałek krwi i od 5 do 10 tysięcy białych ciałek krwi.

Grupy krwi.

Nasza krew może być zaklasyfikowana do jednej z czterech następujących grup krwi : A, B, AB lub 0. Grupy krwi są bardzo ważne dla pacjentów , którzy mają być poddani transfuzji. Transfuzji dokonuje się w celu wymiany chorej krwi lub uzupełniani braków powstałych w skutkach zranienia. W drodze transfuzji człowiekowi dostarczana jest krew pasująca wymaganiom jego grupy.

Grupa krwi Częstotliwość występowania w polsce Antygeny Przeciwciała

0 36.7 Brak Anty-A i Anty-B

A 37,1 A Anty-B

B 18,6 B Anty-A

AB 7,6 A i B brak

Podobne prace

Do góry