Ocena brak

Krętak pospolity

Autor /Walerian Dodano /27.01.2012

Wygląd: długość 0,5-0,7 cm. Najpospolitszy spośród 11 gatunków środkowoeuropejskich krętakowatych, wyróżniających się swoimi pływackimi popisami na zwierciadle wody. Krążą po jej powierzchni kreśląc okręgi, linie faliste i zawirowania. Ich niezwilżające się grzbiety błyszczą czarno, a ciało jest zanurzone w wodzie zaledwie do połowy. Oczy są podzielone wyrostkiem głowy jakby na dwie części - górną i dolną, tak że krętaki widzą jednocześnie to, co dzieje się nad lustrem wody i pod jej powierzchnią.

Dzielący oko wyrostek głowy znajduje się dokładnie na wysokości zwierciadła wody. Napęd przy pływaniu nadają krętakowi przekształcone w wiosła skrócone środkowe i tylne nogi. Normalnie wykształcona jest jedynie para nóg przednich. W razie niebezpieczeństwa krętaki błyskawicznie nurkują. Krętaki doskonale fruwają i szybko zasiedlają nowo powstające zbiorniki wodne.  

Środowisko: stojące i wolno płynące wody, przede wszystkim stawy i bajorka.

Występowanie: rozległe obszary Europy w strefie klimatu umiarkowanego.

Liczebność: w niezanieczyszczonych wodach pospolity, zwykle obserwowany stadkami.

Rozród: zimuje postać dojrzała, na brzegu lub w wodzie. W czasie kopulacji samiec przytrzymuje się samicy cęgowatymi przednimi odnóżami. Zapłodniona samica składa wstęgi jaj na dnie zbiornika na obumarłe rośliny. Długie, wysmukłe larwy mają liczne oszczecone skrze-la tchawkowe. Przed przepoczwarczeniem wychodzą na brzeg i budują ochronne kokony.

Pokarm: żywe i martwe drobne zwierzęta, ktC re opadły na powierzchnię wody, oraz niewielkie owady wodne, które uda się im zaskoczyć w czasie przeobrażania się. Ofiarę krętaki chwytają przednimi nogami i rozrywają silnymi żuwaczkami.

Podobne prace

Do góry