Ocena brak

KRETA - PAŁAC W KNOSSOS

Autor /Ernest Dodano /28.09.2011

Zaraz po wejściu do pałacu Knossos przez ceremonialny Zachodni Dziedziniec, staje się jasne, w jaki sposób powstały legendy o labiryncie. Nawet mając dokładny plan, znalezienie właściwej drogi jest prawie niemożliwe. Dobra rada-nie należy nawet próbować.

Pospaceruj przez pewien czas, a natkniesz się na wszystko. Jeśli jednak istnieje obawa, że nie zdołasz zobaczyć najciekawszych miejsc, zawsze możesz dołączyć do grupy z przewodnikiem, aby po wysłuchaniu objaśnień i odejściu tłumu móc w spokoju oglądać detale. W tym miejscu nigdy nie jest się samotnym, lecz indywidualne zwiedzanie daje szansę pełnej kontemplacji uroków tej nipowtarzalnej architektury.

Knossos zostało dość swobodnie zrekonstruowane przez Evansa. Odnowienie to jest źródłem poważnych kontrowersji pomiędzy archeologami. Stało się jasne, że większa część górnego poziomu, tyw. Piano Nobile, to czysta fantazja Evansa. Nawet jeśli tak jest, to jego wyobrażenie o wyglądzie pałacu jest równie dobre jak każde inne. Oglądanie innych zabytków nabiera większego znaczenia, jeśli widziało się wpierw Knossos. Bez przeprowadzonej renowacji niemożliwością byłoby wyobrażenie sobie tego wielopiętrowego pałacu, ceremonialnych schodów, dziwnych, ciężkich kolumn i wesoło pomalowanych murów, które wyróżniają to miejsce.

Aby mieć pojęcie jak duża i skomplikowana była ta budowla, należy spojrzeć na plany, które można kupić na miejscu.

Podobne prace

Do góry