Ocena brak

Krasnokwiat białokwiatowy

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Haemanthus albiflos jest na dobre zadomowiony na parapecie okiennym, gdzie zakwita w najprostszych nawet warunkach. Jest on nazywany w niektórych krajach "uchem słonia", jest to gatunek zawsze zielony, o grubych, mięsistych liściach, wyglądających rzeczywiście jak obwisłe słoniowe ucho. Wyrastają one parami z nieco spłaszczonej bulwy i osiągają co najmniej 20 cm długości i 10-12 cm szerokości. Są ciemnozielone, wzdłuż brzegów owłosione.

Kuliste białe baldachy pojawiają się w grupach, na krótkich, grubych łodyżkach; wystające białe pręciki są zakończone żółtymi pylnikami. Okres kwitnienia trwa od lata do jesieni.  H.albiflos jest rośliną wytrzymałą i łatwo przystosowującą się. Najlepiej czuje się w słonecznym miejscu, gdzie można ją pozostawić w spokoju przez cały rok. Co prawda w okresie spoczynku zimą korzystniejsza jest temperatura 12-15°C niż normalna pokojowa, ale i tę ostatnią roślina toleruje. Nie ma też specjalnych wymagań co do wilgotności powietrza

  W lecie podlewać dość obficie. Od połowy sierpnia podlewanie stopniowo ograniczyć, aby roślina mogła odpocząć. Zimą podlewać bardzo niewiele, uzależniając to od temperatury panującej w pokoju. Nawozić należy oszczędnie i tylko latem.  Nowe rośliny H.albiflos można otrzymać z bocznych odrostów, lecz lepiej pozwolić mu rozrosnąć się w obficie kwitnącą grupę roślin w jednej doniczce.

Podobne prace

Do góry