Ocena brak

Kozłówka długoszyja

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Kozłówka długoszyja to roślina uniwersalna, którą można uprawiać na wielu różnych stanowiskach. W suchym ogródku skalnym pozostaje stosunkowo niska i zwarta, natomiast na wilgotnej rabacie, gdzie jest częściowo ocieniona przez inne rośliny, staje się dość wybujała i może rozrosnąć się nawet do 60 cm. Tworzy wtedy ładne, oryginalne kobierce. Rozrastająca się kozłówka może także piąć się po innych roślinach posadzonych w jej pobliżu. Piękno kozłówki długoszyjej leży przede wszystkim w jej rurkowato-lejkowatych kwiatostanach w kształcie kuli. Z ciemnoróżowych kwiatów wystają delikatne kolce, a całość przypomina poduszeczkę na igły.

Niezwykle atrakcyjne kwiaty nadają się do bukietów i znakomicie wyglądają w wazonie. Z pięknymi kwiatostanami kontrastują długie, wąskie i lekko chropowate w dotyku liście ułożone spiralnie wokół łodyżek. Charakterystyczną cechą tej rośliny jest zapach piżma, który kozłówka rozsiewa wokół siebie - najintensywniej po deszczu. Z tego też powodu nie wszyscy ogrodnicy chętnie decydują się na jej uprawę. Aby kozłówka ładnie się rozrastała potrzebuje dużo przestrzeni. Ojczyzną tej rośliny są stoki i góry Kaukazu oraz północno-wschodniego Iranu.

Młode kozłówki najlepiej wysadzać wiosną. Na małym obszarze wystarczy posadzić tylko jedną roślinę, która bardzo szybko porośnie całą przestrzeń. Niestety kozłówki długo się ukorzeniają.

Preferuje stanowiska słoneczne, ale może rosnąć też w lekkim cieniu. Gleba powinna być wilgotna, średnio zasobna i przepuszczalna.

Można przycinać wtedy, gdy za bardzo się rozrośnie.

Kozłówka wytwarza samosiejki, które można przesadzać w wybrane miejsca. Rośliny rozmnażamy też z nasion wysianych do pojemnika jesienią.

Podobne prace

Do góry