Ocena brak

Kozieradka pospolita

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Jednoroczna, silnie pachnąca roślina o wysokości 10-50 cm z mocnym, palowym korzeniem. Pędy prosto wzniesione albo leżące na ziemi. Liście ogonkowe, trójdzielne, na końcach odcinków ząbkowane. Bladożótte kwiaty z koroną o długości 1,8 cm, u nasady fioletową; pojedynczo lub po 2 w pachwinach liści. Strąki do 10 cm długości, sterczące w górę, proste lub nieco zakrzywione z dzióbkiem długości 2-3 centymetrów.

Siedlisko: Zwykle uprawiana na polach, w Europie Południowej często występuje także zdziczała.

Rozmieszczenie: Pochodzi z południowo-za-chodniej Azji i wschodniej części obszaru śródziemnomorskiego; zadomowiona w Europie Południowej i Środkowej.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do lipca.  

Substancje zawarte w roślinie: 30-40% substancji śluzowych, 30% białka, witamina C, alkaloid trygonelina, kwas nikotynowy, cholina, sapogeniny.

Zastosowanie i działanie: Wewnętrznie: wypróbowany środek wzmacniający, szczególnie przy dłuższych, osłabiających organizm chorobach i w stanach wyczerpania; pobudza apetyt. Zewnętrznie, środek zmiękczający i gojący przy czyrakach, wrzodzie kości goleniowej (ulcus cruris), obrzękach limfatycz-nych, ropniach (okład z papki); do płukania przy bólu gardła; do kąpieli przy swędzeniu skóry.

Przyrządzanie i stosowanie: Nasiona (Semen Foenu graeci)\ wewnętrznie łyżeczkę od herbaty świeżo zmielonych, zewnętrznie 3 LS zagotować w wodzie na papkę i przykładać na gorąco w lnianym woreczku. WLH: Foenum graecum (dojrzałe nasiona); spagyrik.

Termin zbioru: Od lipca do września.

Podobne prace

Do góry