Ocena brak

Kotyledon

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ta pochodząca z Południowej Afryki roślina ma mięsiste łodygi z grubymi, owalnymi liśćmi. Liście pokrywa woskowy, biały nalot. Późnym latem pojawiają się wiechy żółtoczerwonych kwiatów o długości około 2 cm, rosnące na długich, 70 cm łodygach.

Minimalna temperatura, tolerowana przez Cotyledon orbiculata, to 7°C, jednak preferuje on 13°C. W okresie wzrostu idealny jest zakres od 21 do 24°C.

Uprawiamy w jasnym nie bezpośrednim świetle i obracamy donicę.

Od wiosny do jesieni podlewamy obficie. Podłoże powinno nieco przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Unikamy nadmiernego podlewania, by liście za bardzo nie napęczniały. Zimą podajemy tylko tyle wody, żeby liście się nie skurczyły.

Jak u większości sukulentów, poziom wilgotności nie ma znaczenia.

Dojrzałe rośliny nawozimy raz do roku na wiosnę, płynnym nawozem. Niedawno przesadzonych roślin dodatkowo nie nawozimy. Mają dość składników odżywczych w świeżym kompoście.

Na wiosnę przesadzamy rośliny o przerośniętych korzeniach. Stosujemy ziemię gliniastą lub torfową, dodając do każdej około jednej trzeciej objętości grubego piasku. Dodajemy łyżeczkę mielonego wapnia i łyżeczkę mączki kostnej, na każde wiadro mieszanki ziemnej i dobrze mieszamy przed użyciem.

Jeżeli roślina traci liście i staje się patykowata, należy przyciąć wierzchołki wczesnym latem, zostawić sadzonki do wyschnięcia, a potem włożyć je do ziemi.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce często atakują sukulenty. Usuwamy je wacikiem nasączonym alkoholem metylowym.

Do góry