Ocena brak

Kosaciec żyłkowany

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Kosaciec żyłkowany jest to irys karłowaty o zapachu fiołka. Choć ma zaledwie 10 cm wysokości, jest z pewnością jednym z najpiękniejszych zwiastunów nadchodzącej wiosny, jakie możemy uprawiać w domu. Jest wiele odmian tego gatunku, a jeszcze więcej mieszańców wyhodowanych z I. histrioides x I. reticulata. Barwy kwiatów mają różne odcienie niebieskiego, z cętkowanymi, nakrapianymi i różnorodnie ozdobionymi dolnymi płatkami (zwykle na złoto i biało). Kosaciec może w lutym i marcu, kiedy ukazują się kwiaty, rosnąć na zewnątrz w misie, donicy lub urnie. Dzięki starannemu doborowi i wyznaczaniu różnych terminów sadzenia, zaprawione cebule kwitną od połowy zimy do połowy wiosny. Te niewielkie rośliny cebulowe, o wyjątkowych kwiatach, są warte więcej niż wydane na nie pieniądze, gdyż najpierw cieszą nas, rosnąc w domu podczas zimowych miesięcy, a później, posadzone w ogrodzie, mogą rozrastać się i kwitnąć przez kolejne lata.

Irysy nie wymagają okresu zaciemnienia. We wczesnych fazach wzrostu nie stawiajmy ich w bezpośrednim świetle. Później, gdy pąki zaczną pokazywać kolor, przenosimy w jaśniejsze, lecz rozproszone światło. Kwiaty nie znoszą bezpośredniego światła.

Kosaćce żyłkowane należy uprawiać w chłodzie, zapewniając im 4-7°C podczas wzrostu, a maksymalnie 16°C w czasie kwitnienia. Im chłodniej, tym dłużej utrzymają się kwiaty. Rośllny rosnące na zewnątrz są odporne na mróz. Opóźniają swój rozwój do momentu, aż temperatury będą odpowiednie.

Podlewamy przez cały czas od posadzenia do czasu, gdy zielone części obumrą. Po wyjęciu, cebule musimy utrzymywać suche.

Poziom wilgotności nie ma większego znaczenia dla tej lubiącej chłód rośliny. Jednakże, gdy wilgotność jest niska, zwykle temperatury są zbyt wysokie, co może stanowić większy problem niż brak wilgotności.

Jeżeli cebule są posadzone w dobrej jakościowo ziemi, nie ma potrzeby nawożenia. Nadmiar nawozu hamuje kwitnienie.

Cebule kupujemy najszybciej jak to możliwe, wczesną jesienią. Sadzimy od września do początku października na głębokość trzykrotnej wysokości cebul. Stosujemy wilgotną, gliniastą ziemię (dwie części ziemi na jedną część piasku). Na powierzchnię ziemi wsypujemy jednocentymetrową warstwę piasku. Po przekwitnięciu, gdy kwiaty opadną, pozwalamy obumrzećliściom, które rosną dalej i dochodzą do 30 cm. Wyjmujemy cebule i sadzimy w ogrodzie.

Chcąc stworzyć kompozycję z irysów w domu, sadzimy w pojemniku tyle cebul, by osiągnąć dobry efekt (na zewnątrz sadzimy je w 10 cm odstępach). Odstępy w doniczce powinny wynosić około 5 cm, gdyż każda cebula wydaje tylko jeden kwiat.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szara pleśń tworzy na roślinie włochaty nalot. Unikaj nadmiernego podlewania (temperatury, w jakich rośnie irys, są zbyt niskie, by roślina poradziła sobie z błędami w podlewaniu) i zastosuj fungicyd. Często, w początkowej fazie, wystarczy jednokrotne opryskanie. 

Skurczenie i opadanie pąków kwiatowych może być spowodowane zbyt ciepłymi warunkami.

Młodym pędom kosaćców żyłkowanych zagrażają ślimaki.

Rośliny uprawiane na parapecie mogą być narażone na szarą pleśń, jeśli zbyt często będziemy je podlewać. Zapobiegawczo można stosować zimą odpowiedni środek grzybobójczy.

Duże uprawy kosaćców mogą paść ofiarą septoriozy, czyli grzybowej infekcji cebulek. Objawia się ona wczesnym żółknięciem liści. Zarażone rośliny wykopujemy i palimy. Pozostałe spryskujemy odpowiednim środkiem grzybobójczym, by zapobiec dalszemu rozszerzeniu się choroby, i sadzimy z dala od zakażonego miejsca.

Podobne prace

Do góry