Ocena brak

Kosaciec syberyjski

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Irysy, zwane też kosaćcami, kojarzą nam się zwykle z dużymi, wiotkimi kwiatami kosaćca niemieckiego (I.germanica), podczas gdy w rzeczywistości bogactwo gatunków i odmian tych roślin jest zdumiewające. Jednym z najbardziej eleganckich i pełnych wdzięku jest kosaciec syberyjski, występujący w Europie Wschodniej i na Syberii. W Polsce objętyjest ochroną prawną. W przeciwieństwie do większych irysów nie wyrasta z guzkowatych kłączy, lecz tworzy gęste kępki.

Ponad wąskimi liśćmi, które przypominają źdźbła trawy, górują kwiaty, nie tak jednak duże, jak u większości popularnych krewniaków. Sprawiają one wrażenie bardzo delikatnych, a ukazują się w czerwcu. Zwykle są niebieskie lub fioletowo-niebieskie z ciemniejszymi żyłkami oraz z białymi lub żółtymi plamami na dolnych płatkach. Prawdziwe bogactwo odmian oferuje kolory od fioletu aż po biel. Irysy mogą być uprawiane w miejscach nadwodnych wraz z liliowcami, trzykrotkami i tojeściami. Będą jednak rosłyna każdej glebie o odpowiednim stopniu wilgotności.

Po 8-10 latach trzeba koniecznie rozdzielić rośliny, aby kępa nie zaczęła zamierać.

Roślina jest odporna na szkodniki i choroby.

Najbardziej pewną metodą rozmnażania jest podział roślin w VII-VIII lub w kwietniu. Należy dzielić je na części, które będą miały po kilka wierzchołków wzrostu.

Podobne prace

Do góry