Ocena brak

Kosaciec Danforda

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Radosna żółć tego drobnego kwiatka jest jak promień słońca w czasie ponurej zimy. Jeśli Iris danfordiae jest hodowany w doniczce stojącej w ogrodzie, na tarasie lub balkonie, często nie zakwita przez pierwszy rok. Mimo to jednak warto go uprawiać. Wygląd kwiatu tej odmiany różni się od pozostałych kosaćców. Jego części rozchylają się ku górze, nadając mu kształt kielicha, nakrapianego zielonymi plamkami.

Jest odporny na mróz, Jego kwitnienie opóźnia się do czasu ustalenia się odpowiednich temperatur.

Ustawiamy w otwartym, jasnym miejscu. Dodatkowa ochrona w postaci południowej lub zachodniej ściany przyśpieszy witnienie.

Kompost musi być wilgotny, ale nie przemoczony. Nie podlewamy nadmiernie roślin w małych doniczkach, w których woda może zamarznąć podczas mrozów.

Ten wiosenny kwiat cebulowy nie potrzebuje zwiększonej wilgoci.

Nie nawozimy, jeśli rośnie w świeżej ziemi. Zbyt dużo substancji odżywczych osłabia kwitnienie.

Cebulki kupujemy wczesną jesienią. Sadzimy we wrześniu lub na początku października. Wkładamy je do ziemi na głębokości 25 cm, co pozwoli roślinom wielosezonowym na wznowienie kwitnienia w następnym roku. Używamy ziemi kompostowej na bazie gliny z dodatkiem do 1/3 objętości żwirku ogrodniczego. Na wierzchu pojemnika sypiemy jednocentymetrową warstwę żwirku, by odstraszyć ślimaki. Jeśli chcemy, żeby kosaciec zakwitł w następnym sezonie, pozwalamy liściom naturalnie obumrzeć, a nad uśpionymi w ziemi cebulami wysadzamy inne rośliny kwitnące. Kompost odświeżamy jesiemią.

Każdy kosaciec wytwarza tylko jeden lub dwa kwiaty, dlatego do donczki wkładamy tyle cebulek, by po wyrośnięciu rośliny wyglądały obficie, Odległości między nimi powinny wynosić 5 cm. Pamiętajmy, by kupować cebulki najlepszej jakości i w sprawdzonym miejscu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szara pleśń spowodowana jest grzybem Botrytis. Unikaj zbyt obfitego podlewania rośliny i zapobiegawczo opryskaj ją odpowiednim środkiem grzybobójczym. 

Ślimaki mogą zjadać kwiaty i liście kosaćca. Zastosuj pułapki na ślimaki lub odwróconej do góry skórki z grapefruita.Ślimaki wejdą do jej środka, przez co łatwo możemy się ich pozbyć.

Podobne prace

Do góry