Ocena brak

Korynokarpus gładki 'Alba Variegatus'

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Twarde liście tej rośliny odpierają ataki szkodników i chorób, wytrzymują też uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu barwny korynokarpus nadaje się do hodowli w przejściu, korytarzu lub w chłodnej cieplarni. Duże okazy w warunkach naturalnych (wyspy Pacyfiku i Nowej Zelandii), rzadko przekraczają wysokość 2,5 m, zwłaszcza jeśli są posadzone w donicy. Barwne odmiany hodowlane rosną wolniej niż odmiany zielone. Jest to korzystne, Gdyż ten gatunek osłabia faza wczesnego wzrostu. Wymaga podparcia przez pierwszych kilka lat. Roślina wzmacnia się wraz z tempem wzrostu. Aby uniknąć plamek na liściach, należy zapewnić roślinie jasne niebezpośrednie światło. Rosnąc w cieplarni, potrzebuje osłony przed bezpośrednimi promieniami słońca. Szerokie, kremowobiałe krawędzie jej liści sprawiają, że nadaje się do jasnych, przewiewnych i chłodnych pomieszczeń, gdzie nie wymaga wiele opieki. Zapewnienie niskich temperatur zimą pomoże korynokarpusowi wejść w okres spoczynku. Niewielkie zielone kwiaty pojawiają się na roślinie latem, a zaraz po nich wyrastają trujące różowe owoce.

Musimy chronić roślinę przed mrozem. Jeśli przekroczone zostanie 15°C, potrzebuje dobrej wentylacji, lecz bez przeciągów. Preferowana temperatura waha się pomiędzy 7 a 13°C. Jednak przez krótki okres roślina toleruje jej spadek nawet do 3°C. Latem możemy ją przenieść na dwór w miejsce osłonięte od wiatru.

Ustawiamy w niebezpośrednim świetle, zwłaszcza zimą. Latem zapewniamy niewielki cień.

Podlewamy ostrożnie, lecz obficie, gdy powierzchnia kompostu wysycha, redukując ilość wody, jeśli temperatury spadają.

Przy odpowiedniej temperaturze nie wymaga dodatkowej wilgoci. Jednak w zimie, kiedy w większości domów powietrze jest suche i ciepłe, pomocne jest zraszanie wodą co drugi dzień.

W okresie wzrostu nawozimy korynokarpusa co cztery dni, używając odpowiedniego nawozu dla roślin doniczkowych.

Zbyt gęste okazy przesadzamy na wiosnę do gliniastego kompostu o dobrym drenażu. Korzenie tej rośliny lubią ciasnotę w doniczce, dlatego też nie powinno się jej przesadzać zbyt często.

Na wiosnę możemy nieco przyciąć nowe pędy, by nadać kształt lub ograniczyć rozrost rośliny. Uważajmy, gdyż nasiona korynokarpusa są silnie trujące!

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Ten gatunek korynkokarpusa słynie se swej odporności na wszelkie choroby i szkodniki. Problemy jakie możemy napotkać związane są z jego hodowlą. Przegrzanie lub zbyt suche powietrze powodują opadanie liści.

Podobne prace

Do góry