Ocena brak

Kormoran mały

Autor /Maksym44 Dodano /26.01.2012

Wygląd: Najmniejszy z europejskich kormoranów; długość ciała 48 cm - niewiele ponad połowę wielkości kormorana. Dziób krótki. Latem ptakiczarne z jasnymi brzegami piór i ciemnobrązową głową, zimą niepozornie ciemnobrązowe.

Środowisko: Środkowoazjatyckie jeziora stepowe; w kierunku zachodnim występuje aż po Półwysep Bałkański. W Afryce występuje bardzo podobny kormoran etiopski (Phalacrocorax afri-canusj. Kormoran mały żyje gromadnie na bagnistych jeziorach, otoczonych trzcinami u ujścia wielkich rzek i w słonych lagunach, unika jezior zarośniętych roślinami o pływających liściach. Szacuje się, że w Europie występuje 1000 par lęgowych.

Lęgi: Gniazduje w koloniach, zwykle razem z czaplami nadobnymi, modronosymi i śle-powronami. Gniazda z trzcin lub chrustu buduje zwykle w zaroślach, czasami wysoko na drzewach lub w trzcinach.

Europejskie kormorany małe, w przeciwieństwie do ich krewniaków żyjących bardziej na południu, są ptakami wędrownymi. Zimują wokół Morza Śródziemnego, a z początkiem marca pojawiają się w swoich zeszłorocznych koloniach lęgowych. Nieliczne zimują także w miejscach lęgowych. Budowanie gniazda przypada na drugą połowę kwietnia, na początku maja większość gniazd ma już pełną liczbę jaj. Kredowa powłoka jaj ściera się w czasie wysiadywania. W zniesieniu 3-4 jaja długości 47 mm, wysiadywane przez 27-29 dni; młode stają się samodzielne dopiero po ok. 40 dniach, Szata pisklęcia jest ciemna. W razie zagrożenia potrafią dość wcześnie wyskoczyć z gniazda, umieją pływać. Potem z powrotem wdrapują się do gniazd. W końcu czerwca ostatnie młode kormorany opuszczają kolonię.  

Pożywienie: Małe rybki łowione przede wszystkim w strefie trzcin w płytkiej wodzie i w oczkach wodnych na bagnach.

Podobne prace

Do góry