Ocena brak

Kordylina wyprostowana

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Dzięki wspaniałej "wieży" listowia, kordylina jest idealną rośliną do ustawienia w miejscach, gdzie chcemy stworzyć wrażenie gaszczu. Liście, dochodzące do 50 cm długości, wyrastają łukowo z luźnych rozet. Można sadzić po 2-3 rośliny w jednej doniczce, by wzmóc efekt zagęszczenia. Od czasu do czasu na dojrzałych roślinach pojawiaja się pióropusze fioletowych kwiatów. Kordyliny zwykle dzieli się na dwie grupy: gatunki cieplarniane oraz lubiące chłód. C.stricta wraz z kordyliną australijską (C.australis) należą do drugiej grupy. W okresie ciepłego lata można ją uprawiać na dworze w donicach lub na rabacie, by wnosiła tam egzotyczny akcent. C.stricta w zimie wymaga ochrony przed mrozem, lecz bez nadmiaru ciepła. Można ją ustawić w jasnym holu.

Kordyllna wyprostowana potrzebuje od 5 do 16°C. Jeśli temperatury te zostaną przekroczone, należy zapewnić jej dobrą wentylację, bez przeciagów.

Stowiamy ją w jasnym świetle lub częściowym cieniu. Przy zalecanych temperaturach, roślina wytrzyma bezpośrednie słońce. Jeśli są wyższe, należy ją chronić przed pełnym światłem słońca.

W okresie wzrostu podlewamy C.stricta obficie. Zimą i w okresach niskich temperatur nawadniamy tylko wówczas, gdy powierzchnia podłoża jest sucha. Podlewamy wtedy dokładnie.

Nie potrzebuje zwiększonej wilgotności. Nadmiar wilgoci jest szkodliwy, a wietrzenie niezbędne. Przy wysokich temperaturach codzienne zraszanie liści może zapobiec ich marszczeniu się.

W okresie wzrostu nawozimy co miesiąc, nawozem dla roślin doniczkowych. Nowo zakupionych lub niedawno przesadzanych roślin nie dożywiamy przez miesiąc.

W miarę potrzeby przesadzamy przerośnięte okazy, używając ziemi torfowej lub gliniastej.

Jeśli kordylina rośnie na dworze, zostawiamy ją w doniczce. Zagłębiamy w ziemię bryłę korzeniową wraz z doniczką, tak by ziemia na zewnątrz była na tym samym poziomie, co kompost w doniczce (inaczej roślina może zacząć gnić). Pod koniec sezonu po prostu wyciagamy roślinę wraz z doniczką i wnosimy do pomieszczenia, gdzie nie grozi jej mróz. Przesadzamy na wiosnę i umieszczamy na dworze, gdy znowu zacznie rosnąć.

COŚ JEST ŹLE

1) Końce liści brunatne, dolne liście opadają.Za niska wilgotność - zwykle za gorąco i za sucho przy centralnym ogrzewaniu. Zapewnij większą wilgotność i zraszaj systematycznie.

2) Liście słabo wybarwione.Zbyt mało światła. Przenieś w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście opuszczone i czasem gniją.Zbyt zimno i mokro. Przenieś w cieplejsze miejsce i pozwól ziemi przeschnąć, dopuki roślina nie ozdrowieje. Potem podlewaj rzadziej.

4) Młode liście zniekształcone lub małe.Wymaga nawożenia.

5) Liście pożółkłe, z pajęczynką pod spodem.Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

6) Brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

7) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insekcydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek O jego obecności świadczy cieniutka pajęczynka na spodzie liści i żółte plamki na ich powierzchni. Niewiele insektycydóe rzeczywiście skutkuje przeciwko temu szkodnikowi i należy się pozbyć poważnie chorych roślin, gdyż szkodnik może zaatakować inne okazy.

Podobne prace

Do góry