Ocena brak

Kordylina paciorecznikolistna

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Nazwa Cordyline wywodzi się od słowa oznaczającego maczugę, co jest związane z maczugowatymi zgrubieniami korzeni występującymi u niektórych gatunków tego rodzaju. Rodzaj Cordyline należy do rodziny Liliaceae (obecnie do Agavaceae) i obejmuje kilkanaście gatunków pochodzących z tropikalnych obszarów Ameryki Południowej, Polinezji, Malezji i Indii oraz umiarkowanych rejonów Nowej Zelandii i Australii. Kordyliny są ściśle spokrewnione z dracenami, w związku z czym panuje spore zamieszanie w nazewnictwie tych roślin.

Kordylina paciorecznikolistna ma wydłużone, barwne liście, ciemniejące z wiekiem. Najlepiej jest umieścić ją wśród innych roślin liściastych, co interesująco podkreśli piękny kolor jej liści. Kordylina świetnie prezentuje także sama, choćby w donicy z polerowanego mosiądzu. Jest łatwa w uprawie, jeśli tylko zapewni się jej odpowiednie warunki rozwoju.

Ta azjatycka roślina tropikalna wymaga min. temperatury 18°C. Dla prawidłowego rozwoju idealny zakres temperatur to 24 - 27°C.

Takie odmiany, jak "Atom" o mocno ubarwionych liściach, wymagają światła dla utrzymania koloru. Ustawiamy je w miejscach jasnych, lecz nie narażonych na działanie promieni słonecznych w południe. Idealne warunki to cztery godziny bezpośredniego słońca dziennie.

Jeśli temperatura otoczenia jest na odpowiednim poziomie, kordylina wymaga dużej ilości wody. Latem kompost powinien być mokry, lecz nie przesycony wodą. Przez pozostałą część roku utrzymywać kompost wilgotny.

Kordylina wymaga wysokiej wilgotnośći otoczenia. Można ją zapewnić umieszczając doniczkę na podstawce wypełnionej kamyczkami i często wypełnianej wodą. Nie dopuszczać do rozrośnięcia się korzeni w wodzie. Wczesnym rankiem zraszać roślinę.

Nawozić cztery razy do roku nawozem do roślin doniczkowych. Roślin świeżo zakupionych i niedawno przesadzanych nie nawozić przez około cztery miesiące.

Roślini nie mieszczące się już w doniczce przesadzać, używając ziemi sporządzonej na bazie gliny.

Jeśli roślina nadmiernie się rozrośnie lub zrzuci liście z dołu, należy ją przyciąć, a nawet obciąć twardą część łodygi na wysokości 7 - 10 cm. Po tym zabiegu rozrośnie się z przyciętego wierzchołka i odzyska świeży wygląd.

COŚ JEST ŹLE

1) Końce liści brunatne, dolne liście opadają.Za niska wilgotność - zwykle za gorąco i za sucho przy centralnym ogrzewaniu. Zapewnij większą wilgotność i zraszaj systematycznie.

2) Liście słabo wybarwione.Zbyt mało światła. Przenieś w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście opuszczone i czasem gniją.Zbyt zimno i mokro. Przenieś w cieplejsze miejsce i pozwól ziemi przeschnąć, dopuki roślina nie ozdrowieje. Potem podlewaj rzadziej.

4) Młode liście zniekształcone lub małe.Wymaga nawożenia.

5) Liście pożółkłe, z pajęczynką pod spodem.Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

6) Brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

7) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insekcydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry