Ocena brak

Kordylina krzewiasta

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Całkiem niedawno kordylina paciorecznikolistna (Cordyline termlnalis) została przemianowana na Cordyline fruticosa. Rośliny te często sprzedaje się pod jedną z tych nazw. C.f.'Kiwi' jest jednym z licznych odmian gatunku, mających czerwonawe zabarwienie. "Nowe" rośliny otrzymuje się z jednorazowo występujących, osobliwych mutantów, pojawiających się w obrębie gatunku, które są wyselekcjonowane przez hodowców i rozmnażane wegetatywnie. C.f.'Kiwi' jest niezwykłą rośliną z liśćmi o różowoczerwonych brzegach. z pasami jaśniejszej i ciemniejszej zieleni pośrodku. Niedojrzałe okazy nie mają pokroju podobnego do palmy, charakterystycznego dla starszych roślin.

Ta tropikalna roślina powinna rosnąć w temperaturze minimum l8°C; idealny zakres temperatur to 24-27°C.

Wspaniale ubarwione liście kordyliny zachowają swoje barwy w jasnym świetle. Nie stawiajmy tej rośliny w pełnym słońcu, lecz w miejscu oświetlonym jasnym, ale rozproszonym światłem.

W okresie wzrostu potrzebuje dużych ilości wody. Przy temperaturach zgodnych z zalecanym zakresem należy dobrze zwilżać podłoże, ale nie przesycać go wodą. Przez pozostałą część roku podłoże powinno być tylko lekko wilgotne.

Dla dobrego rozwoju wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Stawiamy roślinę na tacy z granulkami zatrzymującymi wilgoć, ale tak, by dno doniczki nie stykało się w wodą. Ponadto, jeśli powietrze jest bardzo suche, rankiem zraszamy roślinę.

W okresie wzrostu nawozimy co drugi miesiąc, standaryzowanym nawozem. Nowo zakupionych lub świeżo przesadzonych okazów nie nawozimy przez sześć miesięcy.

Kordylinę przesadzamy jedynie wówczas, gdy jej korzenie są już bardzo przerośnięte i nie mieszczą się w doniczce. Stosujemy podłoże na bazie gliny, szczególnie w przypadku większych okazów, które potrzebują zwiększonej stabilności.

Bardzo duże rośliny można przyciąć. Nadajemy im odpowiedni kształt lub przycinamy, pozostawiając 7-10 cm. Kordylina szybko odrośnie z pieńka, wyglądając znacznie ładniej i zdrowiej. Przycinamy cienkie, młode łodygi, pozostawiając te najsilniejsze.

COŚ JEST ŹLE

1) Końce liści brunatne, dolne liście opadają.Za niska wilgotność - zwykle za gorąco i za sucho przy centralnym ogrzewaniu. Zapewnij większą wilgotność i zraszaj systematycznie.

2) Liście słabo wybarwione.Zbyt mało światła. Przenieś w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście opuszczone i czasem gniją.Zbyt zimno i mokro. Przenieś w cieplejsze miejsce i pozwól ziemi przeschnąć, dopuki roślina nie ozdrowieje. Potem podlewaj rzadziej.

4) Młode liście zniekształcone lub małe.Wymaga nawożenia.

5) Liście pożółkłe, z pajęczynką pod spodem.Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

6) Brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

7) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insekcydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Słabe światło zmniejszy intensywność wzorów na liściach. 

Niska wilgotność lub brak wody sprawią, że liście zaczną opadać. 

Zbyt rzadkie podlewanie spowoduje brązowe plamy na liściach. Suche i kruszące się plamy to efekt nadmiernego nasłonecznienia. 

Choroby wirusowe atakujące kordylinę są trudne do wykrycia na tak bogato ubarwionej roślinie. Dlatego podejrzanie wyglądające okazy należy natychmiast wyrzucić.

Podobne prace

Do góry