Ocena brak

Kordylina australijska

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Smukłe, wyginające się, wiecznie zielone liście tej rośliny, które wyrastają na kształt fontanny z pojedynczej, krótkiej łodygi, osiągają długość 30-90 cm. Kordylina w miarę wzrostu może mieć więcej łodyg. Latem, w ciepłym klimacie, pojawiają się białe kwiaty zebrane w duże wiechy, a później - białe owoce. Ta wrażliwa na mróz roślina, pochodząca z Nowej Zelandii, może w lecie rosnąć na zewnątrz. Kordylina użyczy kompozycjom roślinnym swej wysokości i doda nieco egzotyki. W zimie nie może być narażona na mróz. Warunki nie powinny jednak być zbyt ciepłe. Doskonale nadaje się do nowoczesnego domu, idealna dla niej byłaby chłodna cieplarnia. Jeśli roślina jest stabilnie umocowana (czy to dzięki korzeniom, czy solidnej donicy), nie przeszkadzają jej silne wiatry.

Temperatury muszą mieścić się w zakresie od 5 do 16°C. Jeśli są wyższe, należy zapewnić odpowiednią wentylację bez przeciągów.

Wymaga pełnego światła lub częściowego cienia. Jeśli temperatury mieszczą się w podanym zakresie, toleruje bezpośrednie światło słoneczne. Jeśli będą wyższe, roślina potrzebuje trochę cienia.

Podlewamy ją obficie w okresie aktywnego wzrostu. Zimą, w okresach niskich temperatur, podajemy wodę wtedy, gdy powierzchnia podłoża jest sucha. Wówczas podlewamy obficie.

Jeśli temperatury mieszczą się w zalecanym zakresie, roślina nie potrzebuje dodatkowej wilgotności, Jej nadmiar jest szkodliwy i konieczna jest dobra wentylacja.

Nawozimy trzy razy do roku, zwykłym nawozem dla roślin doniczkowych. Nie nawozimy niedawno kupionych lub przesadzonych roślin przez cztery miesiące.

Wolny wzrost oznacza, że roślina nie musi być przesadzana przez kilka lat. Przesadzamy do ziemi torfowej. Dużym okazom zmieniamy tylko górną warstwę ziemi.

Chcąc posadzić kordylinę na zewnątrz domu w ozdobnej donicy, nie wyjmujemy rośliny z jej doniczki. Zanurzamy ją w ziemi w dużej donicy, uważając, by ziemia sięgała do tego samego poziomu. Inaczej roślina może gnić. Gdy chcemy wnieść ją do domu na zimę, wyciągamy tylko wewnętrzną donicę. Przycinamy korzenie wystające przez otwór odpływowy. Jeśli jest ich za dużo, przesadzamy roślinę do doniczki o numer większej.

COŚ JEST ŹLE

1) Końce liści brunatne, dolne liście opadają.Za niska wilgotność - zwykle za gorąco i za sucho przy centralnym ogrzewaniu. Zapewnij większą wilgotność i zraszaj systematycznie.

2) Liście słabo wybarwione.Zbyt mało światła. Przenieś w miejsce lepiej oświetlone.

3) Liście opuszczone i czasem gniją.Zbyt zimno i mokro. Przenieś w cieplejsze miejsce i pozwól ziemi przeschnąć, dopuki roślina nie ozdrowieje. Potem podlewaj rzadziej.

4) Młode liście zniekształcone lub małe.Wymaga nawożenia.

5) Liście pożółkłe, z pajęczynką pod spodem.Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

6) Brunatne tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach.Tarczniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

7) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insekcydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek Ta odmiana kordyliny jest podatna na atak przędziorka, o którego obecności świadczą delikatne pajęczynki na spodzie liści i żółte plamki na ich powierzchni. Niewiele środków dostępnych dla amatora. skutkuje w walce z tym szkodnikiem, dlatego bardzo chore roślny należy wyrzucić, by zapobiec rozprzestszenianiu się szkodnika. Warto spróbować ocalić duże rośliny: nasączone insektycydami pałeczki mogą podziałać na niektóre rodzaje przędziorków.

Podobne prace

Do góry