Ocena brak

Koprosma

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Istnieje kilka gatunków koprosmy - każda innego koloru i o innym pokroju. Koprosma jest jedną z najbardziej atrakcyjnych roślin pnących i najczęściej bywa hodowana w wiszących koszach. Roślina na zdjęciu ma liście i łodygę przymocowane do patyczka, na który wdzięcznie wspinają się łodygi. Liście o białych brzegach są natomiast najlepiej widoczne, gdy roślina jest hodowana w koszyku. Hodując ją w doniczce, musimy zapewnić jej jakieś wsparcie, jeśli chcemy, by rosła w górę. Koprosma jest rośliną dwupienną. Jej rurkowate, słabo widoczne, męskie i żeńskie kwiaty kwitną późną wiosną. Potrzebne są rośliny obu płci, by żeńska wyprodukowała owoce, które są małe, jajowate, białe i półprzezroczyste.

Koprosma wytrzyma nawet tak niską temperaturę, jak O°C, ale woli 5°C. Maksymalna temperatura to 13°C. Roślina nadaje się do nieogrzewanej cieplarni, jeżeli podlewanie jest przystosowane do niskich temperatur. Podczas upalnego lata koprosma zniesie temperaturę wyższą niż 13°C, ale należy jej wtedy zapewnić odpowiednią wentylację, bez przeciągów. Można ją także umieścić na zewnątrz podczas długich okresów gorąca.

Koprosma potrzebuje dobrego oświetlenia. Woli pełne słońce od półcienia. Obracajmy roślinę regularnie, by nie wykrzywiła się w jedną stronę, z której pada światło. Nie ustawiajmy koprosmy w zbyt silnym świetle przestawmy ją w cień, jeśli liście zagrożone są poparzeniem.

Koprosmę podlewamy obficie w czasie okresu wzrostu i umiarkowanie w pozostałym czasie. Pozwalamy wyschnąć ziemi przed ponownym podlaniem.

Podwyższona wilgotność nie jest potrzebna koprosmie. Jeśli jest trzymana w temperaturach przekraczających zalecane, może wyschnąć i odwodnić się. W tym przypadku należy spryskiwać ją codziennie wczesnym rankiem. Musimy upewnić się, że liście są już suche, zanim wystawimy roślinę na światło słoneczne. Lepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie temperatury.

Nawozimy dorosle rośliny, co dwa miesiace podczas okresu wzrostu, standardowym nawozem.

Przesadzamy na wiosnę, używając nieprzepuszczalnej ziemi na bazie gliny. Może być ona za ciężka do wiszącego kosza. W takim wypadku lepiej jest użyć ziemi torfowej, z dodatkiem perłowca (w równych częściach), by wspomóc odsączanie.

Dobrze jest strzepnąć jak najwięcej ziemi z roślin, które mają być przesadzone. W ten sposób unikniemy konieczności używania coraz to większych pojemników każdego roku. Bryła korzeniowa może być tez zmniejszona, przez ostrożne przycięcie ostrym nożem z zewnątrz o około 2,5 cm.

Do góry