Ocena brak

Konwalnik

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Ten konwalnik, pochodzący z lasów Japonii, w domu potrzebuje niskich temperatur, ale najlepiej czuje się w donicy na tarasie lub balkonie. Można posadzić go w czarnym pojemniku, w połączeniu z roślinami o złotym listowiu, jak lebiodka pospolita (Origanum vulgare 'Aureum'), tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia 'Aurea'), lub powój (Convolvulus cneorum). Możemy także stworzyć wyrazistą kompozycję, sadzązc go z karłowatą pelargonią (Geranium) w jasnoczerwonej skrzynce okiennej. Konwalnik rośnie powoli, rozrastając się z podziemnych rozłogów (poziomo rosnących pędów), więc bardziej żywotne rośliny trzeba przerzedzać na wiosnę. Wąskie, trawiaste, łukowato wygięte liście (dochodzące do 50 cm długości) mają niemal czarną barwę. Późnym latem pomiędzy liśćmi pojawiają się maleńkie, liliowe kwiaty, które jesienią zastępowane są czarnymi jagodami. Roślinę możemy rozmnazać z nasion albo przez podział.

Konwalnik potrzebuje chłodnych warunków. W domu, w ciepłe dni, niezbędne jest jednak wietrzenie. Roślina znosi temperatury nawet do -15°C.

Dobrze czuje się w pełnym słońcu, jak i w częściowym cieniu. W domu chronimy ją przed słońcem.

Konwalnikowi zapewniamy odpowiednią ilość wody w okresie wzrostu. Donica z różnymi roślinami, ustawiona na zewnątrz domu, będzie potrzebować dużo wody w czasie letnich upałów. Redukujemy ilość wody w zimie. Roślina najlepiej przetrwa mrozy, jeśli jej bryła korzeniowa będzie sucha. Mokra ziemia może zamarznąć, co spowoduje śmierć rośliny.

Konwalnik jest wytrzymałą rośliną, która nie ma szczególnych wymagań co do wilgotności.

Konwalnika rosnącego w donicy nawozimy w lecie 50% roztworem standardowego nawozu. W zimie nie nawozimy go wcale.

Przesadzamy na wiosnę do torfowej ziemi. Pojemniki na zewnątrz domu muszą być mrozoodporne.

Podczas przesadzania rośliny upewnijmy się, że otwory drenażowe nie są zatkane ziemią, żeby korzenie nie stały w wodzie.

GDY ZAUWAŻYSZ

Ślady ślimaków wskazują na obecność ślimaka nagiego, który może zniszczyć roślinę. Użyj standardowego środka przeciw ślimakom, albo zbieraj je rano wywróconymi na drugą stronę skórkami grapefruita lub pomarańczy.

Do góry