Ocena brak
Konserwacja żywności
Biologiczne i chemiczne procesy psucia się żywności ulegają znacznemu spowolnieniu w niskich temperaturach. Dlatego żywność przechowywana w stanie schłodzonym lub wręcz w zamrożeniu pozostaje znacznie dłużej przydatna do spożycia. Schładzanie i zamrażanie to dwa procesy niskotemperaturowej konserwacji żywności. Schładzanie tym się różni od zamrażania, że nie powodujemy zamarznięcia znajdującej się w żywności wody.
Żywność, która ma być przechowywana w wyższych temperaturach jest zwykle wcześniej podgrzewana, by unieszkodliwić enzymy i zabić bakterie oraz grzyby. Bakterie i grzyby można zabić także, poddając żywność napromieniowaniu promieniami gamma, czyli promieniowaniem elektromagnetycznym pochodzenia jądrowego, charakteryzującym się wyjątkowo wysoką częstotliwością.
Inną możliwością zakonserwowania żywności jest ograniczenie zawartości wody. Mikroorganizmy dla uaktywnienia potrzebują zwykle wody, a większość z reakcji rozkładu powodowanych przez enzymy także wymaga wilgoci. Niektóre rodzaje produktów spożywczych można przechowywać w mocno stężonych roztworach octu, soli lub cukru, co przeciwdziała rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Do wielu artykułów spożywczych dodaje się chemikalia zwane konserwantami, które również hamują tempo ich psucia się. Problemem jest jednak to, że mogą być one szkodliwe, choć w niewielkim stopniu, dla konsumenta, a poza tym potrafią zmieniać smak produktu.