Ocena brak

Konrad Wallenrod jako typowy bohater romantyczny

Autor /Adam555 Dodano /06.05.2011

1.Gorący patriota, bohater narodowy.

2.Skrajny indywidualista.

3.Tragicznie rozdarty.

4.Romantyczny kochanek.

5.Postać tajemnicza.

6.Romantyczny poeta.

ad.1

Konrad jest wybitną jednostką obdarzoną wybitnymi cechami, odznaczający się głęboką wrażliwością, poczucie obowiązku, szlachetnością. Tylko on z Litwinów mógł udźwignąć ciężar samotnej walki z potęgą zakonu. Jego ofiarność jest niezwykła, ojczyźnie ofiarowuje miłość, szczęście i sumienie.

ad.2

Konrad jest postacią nietuzinkową, wyrastającą ponad tłum. Jako Litwin posiada niezwykłą znajomość obyczajów krzyżackich, jest znawcą europejskiej kultury. Wyznaje system chrześcijańskich wartości. Od krzyżaków różni się tragizmem własnej sytuacji, musi traktować ich jak wrogów. Każdy z jego otoczenia ma świadomość jego inności i wyjątkowości. Nawet Halban jest pełen szacunku dla wielkości charakteru i umysłu Konrada.

ad.3

Jego tragizm polega na rozdarciu pomiędzy rodziną, żoną Aldoną, a potrzebą walki za kraj, za Litwę która jest podbijana przez Zakon. Konrad jest również rozdarty pomiędzy własnym sumieniem, a potrzebą skutecznej walki jaką musi prowadzić z zakonem. Jest to bowiem walka podstępna, obca honorowi średniowiecznego rycerza. Musi ją jednak podjąć by ocalić Litwę. Poświęca w ten sposób własną duszę.

ad.4

Konrad jest romantycznym kochankiem. Miłość jaka go łączy z Aldoną nie jest miłością szczęśliwą. Wprawdzie na ich drodze nie stały różnice majątkowe ani pochodzeniowe, ich współżycie nie było szczęśliwe. Po ślubie oddzielił ich obowiązek który kazał Konradowi wejść w szeregi wrogów i tam siać zniszczenie. W chwili śmierci Alfa Aldonie pęka serce. Ich serca zaznają miłości dopiero w raju.

ad.5

Jeszcze jedną romantyczną cechą Konrada jest tajemniczość. Prawie przez cały czas trwania utworu nie wiemy naprawdę kim on jest i co zamierza. Dopiero pod koniec poematu poeta ujawnia całą prawdę o Alfie Walterze. Także bohaterowie utworu nie wiedzą o nim wszystkiego, nawet Aldona nie zna o nim całej prawdy, którą umiejętnie skrywał. Jedyną osobą która wiedziała o nim wszystko był stary pieśniarz Halban, opiekun i towarzysz Konrada od pierwszego pobytu w zakonie.

ad.6

W czasie uczty poprzedzającej wyprawę Krzyżaków na Litwę Konrad po dużej dawce alkoholu bierze lutnię i śpiewa pieśń o Almanzorze. Jest to pieśń o samym Konradzie, który utożsamia się z Almanzorem i w słowach pieśni zapowiada Krzyżakom co ich czeka. Tak samo jak bohater pieśni Konrad jest pokonany na otwartym polu, mści się straszliwie i podstępnie na wrogach oddając w ten sposób życie.

Podobne prace

Do góry