Ocena brak

Koniugacja

Autor /Irmina674 Dodano /27.08.2013

Koniugacja jest najczęściej obserwowanym sposobem przekazywania DNA. Jest to przekazywanie materiału genetycznego z komórki dawcy do komórki biorcy - niezbędny jest tu bezpośredni kontakt fizyczny. Raz powstała informacja genetyczna szerzy się pomiędzy bakteriami w wyniku koniugacji, ponieważ jedna na każde 3 spokrewnione bakterie może się zaangażować w taki sposób przenoszenia genu.

Czynnik płciowy F - tzw. czynnik przenoszenia jest cząsteczką, która koduje informację niezbędną do koniugacji. Koniugacja dotyczy dwóch typów komórek: komórek dawców (zawierających F - F+) i komórek biorców (bez czynnika - F-). Czynnik F zawiera geny specjalnej nici zwanej fimbrią płciową, która bierze udział w koniugacji oraz innych struktur powierzchniowych zaangażowanych w kontakt z komórkami F-. Czynnik F jest samoprzekazywalny, gdy zostaje on przekazany do komórki F-, staje się wówczas F+ i jest zdolna do przekazywania czynnika płciowego innym komórkom F-. W ten sposób bakterie nabierają wielooporności na czynniki antybakteryjne.

Kiedy plazmid zawierający czynnik F zostaje włączony do chromosomu bakterii, określa się ją jako komórkę HFR, czyli komórkę szybko rekombinującą. Bakterie HFR działają jako dawcy w czasie koniugacji. Chramosomalny DNA jest replikowany. Jedna nic kopii chromosomu jest przekazywana do komórki biorcy F-, a druga pozostaje w HFR. Dawca nie zmienia się genetycznie.

Komórki F- otrzymują fragmenty chromosomu, których rozmiar zależy od czasu koniugacji. Czynnikiem ograniczającym przekazywanie genów jest stabilność połączenie między fimbrią płciową a receptorem (białko OmpA). Zazwyczaj wiązanie to zostaje zerwane przed upływem 2 godzin, potrzebnych do przekazania całego chromosomu.

Podobne prace

Do góry