Ocena brak

Komosa strzałkowata

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina trwała, do 80 cm wysokości, początkowo słabo (mącznisto) oproszona na biało, bezwonna, z wie-lodzielnym, mięsistym białym korzeniem palowym. Słabo rozgałęzione, łukowato podnoszące się łodygi są kanciaste. Liście skrętoległe, o długich ogonkach, w pączku złożone wzdłuż środkowego nerwu, są początkowo mącznisto przyprószone, później ciemnozielone. Blaszki liściowe są trójkątne do oszczepowatych, ca-łobrzegie jajowate, bez oszczepowatych kątów, na brzegu zatokowo ząbkowane. Małe, zielonkawe, niepozorne kwiaty zebrane są w pęczkowate kłosy, te zaś grupują się w szczytową, często zwieszającą się wiechę, tylko w dolnej części ulistnioną. Kwiaty są obuplciowe albo jednopłciowe żeńskie.

Okwiat 3-5-działkowy, działki w nasadzie zrośnięte między sobą, podłużno-lancetowate, z przodu przeważnie rozszerzone i klapowato lub siecznie ząbkowane, błoniasto obrzeżone, na grzbiecie ze słabo zaokrągloną zielną linią grzbietową. Pręcików 5, u nasady wolnych;! w poszczególnych kwiatach rzadko wszystkie są wykształcone. Krótka, gruba szyjka ma 2-5 szydlastych, kosmato brodawkowatych znamion. Owoc na wpół zakryty i odpadający wraz z okrywą kwiatową, prosto wzniesiony, ciemnobrunatny do czarnego, jego powierzch-1 nia z rozmaitymi rowkami i zagłębieniami.  

Siedlisko: Głównie w pobliżu osiedli ludzkich, na glebach żyznych i bogatych w azot.

Rozmieszczenie: Prawie w całej Europie z wyjątkiem wschodu i niektórych rejonów południowych.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do października

Zastosowanie: Młode liście i łodygi przed kwitnieniem nadają się na zupy ziołowe i jarzyny podobne do szpinaku. Młode pędy można spożywać jak szparagi. W Anglii znane jako „szpinak szparagowy", przy czym pędy są hodowane w ciemności i wypłonione.

Podobne prace

Do góry