Ocena brak

Komora włóknista przysadki mózgowej

Autor /evelynda Dodano /18.01.2012

Komora kostna, jak z powyższego wynika, jest niezupełna; jest ona otwarta bocznie i ku górze; uzupełnia ją komora włóknista utworzona przez oponę twardą. Opona twarda jak torebka obejmuje całą przysadkę, wyścieła ona ściany kostne siodła tureckiego i zamyka przestrzenie, gdzie ich nie ma, tzn. wytwarza ścianę górną i ściany boczne komory.

Opona twarda górnej ściany komory rozpięta jest między wyrostkami pochyłymi przednimi i guzkiem siodła a wyrostkami pochyłymi tylnymi i brzegiem górnym grzbietu siodła* rna ona nazwę przepony siodła (diaf)hragma sełlae) i oddziela przysadkę od skrzyżowania wzrokowego. Powyższa płyta opony twardej, grubsza na obwodzie i cień-szą w częściach środkowych, w samym środku ma otwór, przez który przechodzi lejek łączący się z płatem tylnym przysadki.

Ściany boczne komory włóknistej wytwarza opona twarda, obejmująca zatoki jamiste, prawą i lewą. Zatoki jamiste w większym lub mniejszym stopniu graniczą z bocznym obwodem przysadki; stosunki te ulegają dużej zmienności i pod tym względem.

u dzieci zatoki jamiste utworzone są ze splotu żylnego, u dorosłego natomiast z za-toxowych przestrzeni, ponieważ przegrody między poszczególnymi żyłami z biegiem czasu ulegają zanikowi i żyły te szeroko komunikują się z sobą. Zawsze jednak obie zatoki jamiste łączą się z sobą żyłami łukowato biegnącymi z przodu i z tyłu w przeponie siodła (zatoki międzyjamiste). Również na dolnym obwodzie przysadki znajdują się drobne żyły łączące obie zatoki jamiste.

Podobne prace

Do góry