Ocena brak

Komonica

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Komonica jest rośliną długoletnią, spokrewnioną ze zwyczajnym grochem. Nadaje się do wystawiania latem na dwór, gdzie będzie wyglądać bardzo atrakcyjnie. Kwiaty o długości 3 cm, o barwie głębokiej purpury, pojawiają się wczesnym latem i są ładnie wyeksponowane pośród płożących się, srebrnawych liści. Choć komonica nie obfituje w kwiaty, to dobrze wygląda zarówno w okresie kwitnięcia, jak i poza nim. Roślina ta pochodzi z Wysp Kanaryjskich i nie toleruje mrozów. Zimą najlepiej będzie się czuć w chłodnej szklarni lub postawiona na słonecznym parapecie okiennym.

W zimie hodujemy komonicę w temperaturze minimum 5°C, wystawiając ją na dwór dopiero po ustaniu mrozów. Roślina wytrzyma w przeciętnych temperaturach polskiego lata. ,Jeżeli jest hodowana w domu, musimy jej jednak zapewnić odpowiednią wentylację.

Ustawiamy w słonecznym miejscu - jest to roślina śródziemnomorska, która potrzebuje dużo światła.

Uważajmy, by nie przelać komonicy. Zimą należy utrzymywać bardzo niską wilgotność podłoża, natomiast latem pozwalamy ziemi wyschnąć przed kolejnym podlaniem.

Jako roślina z umiarkowanie wilgotnych terenów, komonica nie potrzebuje dodatkowej wilgoci. Najlepiej rozwija się w ciepłej i suchej atmosferze.

Nawozimy co dwa tygodnie, począwszy od późnego lata, kiedy to substancje odżywcze w podłożu zaczynają się wyczerpywać. Używamy zwykłego nawozu.

Przesadzamy na wiosnę. Okazy w donicach stojących na dworze, przenosimy do świeżego podłoża każdej wiosny. Przesadzamy je także przed wysadzeniem, by móc sprawdzić, czy roślina dobrze się rozwija. Używamy dobrej jakościowo ziemi.

Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca, by przezimować roślinę w całości, latem pobieramy z niej sadzonki. Żeby komonica dobrze kwitła, usuwamy uschnięte kwiatki.

GDY ZAUWAŻYSZ

Choroby i szkodniki Komonica nie cierpi na żadne choroby. Świeże odrosty od łodygi mogą być atakowane przez mszyce. Usuwamy je odpowiednim środkiem owadobójczym. 

Póżne przymrozki mogą zniszczyć zbyt wcześnie wysadzone roślinki.

Podobne prace

Do góry