Ocena brak

Komar brzęczący

Autor /Ariel Dodano /31.01.2012

Wygląd: długość około 0,5 cm. Smukły komar z przezroczystymi skrzydłami. Siedząc, zawsze utrzymuje ciało poziomo i obmacuje podłoże przednimi nogami i czułkami. W Europie żyją liczne, podobne gatunki komarów.

Środowisko: drobne zbiorniki wody stojącej, płytkie zatoki większych zbiorników. Również pozostawione na kilka tygodni beczki z deszczówką w ogrodach, bądź napełnione wodą wiadra, wystarczają larwom tych komarów do rozwoju.

Występowanie: cała Europa aż po tundrę i dalej, na sąsiednich kontynentach.  

Liczebność: różna w różnych porach roku. Na terenach obfitujących w drobne zbiorniki wodne i w dolinach rzecznych bardzo liczny. Nieraz latem występuje tak masowo, że staje się istną plagą dla wszystkich przebywających w okolicy.

Rozród: Dojrzałe samice zimują w chłodnych pomieszczeniach, np. w piwnicach czy jaskiniach. Wiosną zaczynają składać jaja, które w łódeczkowatych skupieniach pływają po powierzchni wody. Larwy poznaje się po odstających na boki kępkach szczecinek, które znajdują się przy rurce oddechowej, utrzymują one larwy, podwieszone skośnie w stosunku do powierzchni wody, głową w dół. Poruszają się, charakterystycznie koziołkując. Kulkowate poczwarki, z lekko podgiętym odwłokiem i dwiema rurkami oddechowymi, utrzymują się także tuż pod powierzchnią wody.

Podobne prace

Do góry