Ocena brak
Kolonie w kosmosie
Amerykański naukowiec Gerard O'Neil zaproponował założenie kosmicznych kolonii w sferycznych lub cylindrycznych statkach kosmicznych. Inną propozycją są stacje o kształcie torusa. Najbardziej obiecujące wydają się właśnie być projekty cylindryczne i toroidalne. W stacjach sferycznych znaczna część ich powierzchni nie będzie dobrą „podłogą", z odpowiednią „sztuczną grawitacją", gdyż ta zależy od odległości od osi obrotu. W okolicach biegunowych stacji byłaby ona nikła. Struktury cylindryczne miałyby średnicę ponad kilometra, a byłyby szerokie na kilka kilometrów.
Wszystkie te stacje obracałyby się powoli wokoło własnej osi. Wytworzona tak siła odśrodkowa byłaby właśnie ową „sztuczną grawitacją", umożliwiającą ludziom swobodne i naturalne poruszanie się po stacji. Zauważmy, że głowy mieszkańców skierowane byłyby zawsze do środka stacji, a chodnikiem byłaby zewnętrzna ściana całości. Osoby znajdujące się po przeciwległych stronach stacji byłyby położone względem siebie „do góry nogami". Powierzchnia „gruntu" byłaby zakrzywiona, i idąc przed siebie, doszlibyśmy do punktu wyjścia. Jednak inaczej niż na Ziemi krzywizna byłaby wznosząca i nic istniałby horyzont. Wnętrze zostałoby wypełnione zwykłym powietrzem, a wielkie zwierciadła dostarczałyby światła słonecznego. Powierzchnię zaprojektowano by tak, aby przypominała teren naturalny.
Materiały potrzebne do zbudowania takiej stacji pochodziłyby z Księżyca, jeżeli oczywiście wcześniej powstałyby bazy księżycowe. Wydobycie materiałów na Księżycu i transport do punktu docelowego byłby i tak tańszy od transportu z Ziemi. Grawitacja księżycowa jest kilkakrotnie słabsza od ziemskiej, więc niewielkie rakiety byłyby w stanie wynosić duże ładunki. Niektórzy mówią, że mogłyby wystarczyć wielkie katapulty, zamiast, mimo wszystko kosztownych, rakiet. Takie kosmiczne katapulty składałyby się z kilkukilometrowej rampy, po której ładunek rozpędzany byłby za pomocą sił magnetycznych. Na końcu prędkość jego byłaby wystarczająca, by opuścić słabe pole grawitacyjne Księżyca.