Ocena brak

Koleus "Pineappletree"

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Odmianą tę otrzymano z wieloletniego koleusa Blumego (C.blumei), zwanego okrzywką brazylijską. Zwykle uprawia się ją jako jednoroczną roślinę doniczkową w domu lub obsadza nią rabaty na obszarach o łagodnym klimacie. Ma różnorodne listowie, tak pod względem barwy, jak i kształtu. Najniższe odmiany osiągają 13 cm wysokości. Zakres barw waha się od złotej i seledynowej, aż do jaskrawoczerwonej i szkarłatnej. Zimowane okazy jesienią tracą liście. Przycinamy je o połowę i wykorzystujemy na sadzonki. Rozmnażamy z sadzonek pobieranych wiosną i latem lub z nasion wysianych wiosną.

Rośliną tę można posadzić na zewnątrz domu, kiedy miną przymrozki. Minimalna temperatura, jaką toleruje, to 4°C. W domu koleus preferuje ciepłe warunki wzrostu (od 18 do 21°C). Przez około trzy tygodnie nasionom wysianym powierzchniowo zapewniamy 18-24°C, żeby mogły wykiełkować. Siewki trzymamy w cieple.

W domu zapewniamy koleusowi jasne, niebezpośrednie światło. Intensywne barwy liści zbledną w słabym świetle. Ta odmiana o bladych liściach może ucierpieć w silnym słońcu z powodu oparzeń. Okazy na rabatach lubią pełne słońce.

Dobrze ukorzenione okazy podlewamy obficie, gdy wyschnie już podłoże. Jednak małe rośliny należy podlewać umiarkowanie. Suche, więdnące koleusy szybciej odżyją, jeśli zanurzymy je w wiadrze z letnią wodą. Zimującym roślinom podajemy tylko tyle wody, by nie zwiędły. Nasiona powinny mieć cały czas wilgotne podłoże.

Wokół dobrze podlewanych okazów wilgotność będzie większa. Jednak w gorące dni zalecane jest regularne zraszanie liści.

W okresie wzrostu zasilamy raz w tygodniu nawozem bez wapnia.

Uprawiamy w przepuszczalnej ziemi nie zawierającej wapnia. Duże okazy sadzimy w ziemi gliniastej. Przerośnięte rośliny przesadzamy pod koniec zimy.

Usuwamy wszystkie kłosy kwiatowe - kwiaty są niepozorne i odwracają uwagę od atrakcyjnych liści. Niektóre odmiany wymagają uszczykiwania pędów, by mieć krzewiasty pokrój.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce gromadzą się w pochewkach liści i wysysają sok, osłabiając roślinę. Usuwamy je wacikiem zamoczonym w denaturacie. 

Mączliki unoszą się chmarami, gdy tylko poruszymy roślinę. Zwalczamy je odpowiednim insektycydem lub stosujemy organizm pożyteczny - Encarsia formosa.

Srebrzyste zacieki świadczą o obecności wciornastków. Zwalczamy je insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry