Ocena brak

Kokorycz

Autor /Celestyn888888 Dodano /18.01.2012

Kokorycz pogięta (C.flexuosa)

Pochodzi z Chin. Kwitnie w kwietniu i maju. Latem przechodzi okres spoczynku. Lubią próchniczną, wilgotną glebę.

Kokorycz pusta (C.cava)

Występuje masowo lasach, szczególnie bukowych. Dorasta do 10-20 cm wysokości. Kwitnie w marcu i w kwietniu. Ich kwiaty przybierają różne odcienie purpury, niekiedy bywają też białe. Można sadzić w miejscach, które wiosną są lekko zacienione, a latem zupełnie pogrążone w półmroku.

Kokorycz pełna (C.solida)

Występuje masowo w naszych lasach. Dorasta do 10-20 cm wysokości. Kwitnie w marcu i w kwietniu. Można sadzić w miejscach, które wiosną są lekko zacienione, a latem zupełnie pogrążone w półmroku.

Kokorycz żółta (C.lutea)

W stanie naturalnym występuje ona w Alpach, gdzie obrasta wapienne skały. Osiąga wysokość 30-40 cm. Ma mocno rozgałęzione i gęsto ulistnione pędy, niebieskawozielone liście oraz zgrubiałe u nasady korzenie. Kwitnie od wczesnej do mrozów, warto więc sadzić ją w ogrodach. Dobrze rośnie na glebach o obojętnym odczynie (choć toleruje też lekkokwaśne podłoże), w ocienionych miejscach. Szczególnie nadaje się na wilgotne murki i do ogrodów skalnych. Jest bardzo ekspansywna; tworzy duże kępy i bardzo łatwo się rozsiewa.

Kokorycz lakolistna (C.cheilanthifolia)

Pochodzi z Chin. Wyróżnia się pięknymi liśćmi podobnymi do liści paproci. Gatunek ten lubi próchniczne, wilgotne podłoże o kwaśnym odczynie. Dobrze rośnie zarówno w lekkim, jak i głębokim cieniu. Starsze rośliny czasami zamierają, ale siewki szybko pokrywają puste miejsce.

Podobne prace

Do góry