Ocena brak

Kokornak powojnikowy

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia, o wysokości 30-70 cm, z prosto wzniesioną, nie rozgałęzioną łodygą, często zgiętą to w jedną, to w drugą stronę, ale nie wijącą się. Liście okrągławe, u nasady głęboko ser-cowate, długoogonkowe, od 6 do 12 cm długości. Kwiaty siarkowożółte, nieregularnie lejkowate, z rurką kwiatową u góry rozszerzoną w jajowaty języczek u dołu wybrzuszoną; w czasie kwitnienia, zebrane po 2-8 w pachwinach liści w wiązki stoją do góry, później zwisają. Owoc gruszkowaty, zwisający. Roślina o nieprzyjemnym zapachu.

Siedlisko: Winnice, brzegi dróg i ulic, zarośla, przypłocia, wilgotne lasy, lasy łęgowe; tylko w ciepłych rejonach.

Rozmieszczenie: Ojczyzną jest Europa Południowa, obecnie w wielu miejscach Europy Środkowej zdziczał lub zadomowił się; dość rzadki.

Okres kwitnienia: Od maja do czerwca, często także później.

Substancje zawarte w roślinie: Kwas aristolo-chiowy, olejki eteryczne, żywica, garbniki i gorycze.

Zastosowanie i działanie: Ważny środek regulujący przy zbyt słabej menstruacji I ogólnych zaburzeniach miesiączkowania; stosowany wwnętrznie i zewnętrznie przy zapaleniach żył, trudno gojących się ranach, ropniach, przetokach; ogólnie wzmacniający odporność (przez wzmożenie fagocytozy, czyli działalności leukocytów).

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba Aris-tolochiae): 1 LH jako napar, do stosowania zewnętrznego bierze się 1 LS; także korzenie (Radix Aristolochiaey. krótko zagotować. Roślina niedawno (1981) została usunięta z aptek.  

Termin zbioru: Od maja do września.

Podobne prace

Do góry