Ocena brak

Kohleria

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ta niezwykła roślina z rodziny ostrojowatych nadaje się do domowej uprawy. Jest większa niż pozostali przedstawiciele tej rodziny. Kwitnie na przełomie lata i jesieni. Wyrasta z długich, łuskowatych kłączy, które przypominają wydłużone szyszki jodły. Kłącza zawijają się we wnętrzu doniczki i osiągają długość do 45 cm. Istnieje wiele hybryd, ale dokładne pochodzenie można określić tylko dla niewielu z nich. Cztery prawdopodobne rośliny macierzyste pochodzą z Kolumbii i są, podobnie jak ich mieszańce, wspaniałymi roślinami doniczkowymi o włochatych łodygach, kolorowych liściach i ładnych kwiatach.

Temperatura uprawy, właściwa dla tej rośliny, zależy od stadium jej rozwoju. Dojrzałe okazy potrzebują minimalnie około 15°C. Posadzone kłącza, które wychodzą już ze stanu uśpienia (czyli w okresie od marca do maja) muszą mieć temperaturę od 15 do 25°C. Dla kłączy w stanie spoczynku optymalne jest około lO°C.

Umieszczamy w dobrze oświetlonym miejscu. Toleruje także półcień.

Dojrzałe okazy podlewamy, gdy powierzchnia kompostu zaczyna wysychać. W optymalnych warunkach potrzeba dużo letniej wody. W końcu okresu kwitnienia zmniejszamy ilość wody, a liściom pozwalamy zwiędnąć. Od tego czasu podlewamy raz na miesiąc, aby nie wysuszyć kłączy, wyłącznie letnią wodą.

W okresie wzrostu doniczkę ustawiamy na kulkach zatrzymujących wilgoć. Podstawa naczynia nie powinna mieć kontaktu z wodą. Nie zraszamy liści.

Dojrzałe okazy nawozimy odżywką potasową co drugie podlewanie. Nie dokarmiamy, gdy rozpocznie się etap wysuszania rośliny.

Kłącza pobudzamy do wyjścia ze stanu uśpienia (od marca do maja) sadząc je w doniczce z wilgotnym torfem. Umieszczamy je poziomo na głębokości 5 cm. Trzymamy w cieniu do chwili pojawiania się nowego przyrostu. Uprawiamy do czasu, gdy roślina osiągnie fazę dwóch listków. Przesadzamy do kompostu z jednej części mchu torfowca i jednej części kompostu na bazie gliny. Stare ktącza przesadzamy na wiosnę oddzielając je od rośliny, którą wyrzucamy.

Rozmnażamy przez podział kłączy na kawałki o dtugości około 7 cm. Każde z nich sadzimy osobno.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mała ilość światła lub za ciemne światło powodują słaby wzrost. Zbyt wcześnie wyprowadzona z uśpienia lub pobudzona roślina może się rozkrzewić.  

Za dużo wody przyczynia się do gnicia kłączy.  

Nagłe zwiędnięcie bywa spowodowane zbyt zimną wodą lub atakiem ryjkowca. Usuwamy resztki organiczne, pod którymi mogą ukrywać się dorosłe formy szkodnika, a zainfekowane raśliny palimy wraz z kompostem.  

Roztocza powodują brązowienie i wysuszanie pąków kwiatowych. Nie ma skutecznego na nie środka. Zakażoną roślinę wyrzucamy.

Do góry