Ocena brak

Kocanka włochata "Limelight"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ładną, aromatyczną kocankę można kupić pod nazwą gatunkową petiolare albo petiolatum. Dostępnych jest kilka odmian hodowlanych o żółtych liściach. H.p.'Limelight' charakteryzuje się mniej energicznym wzrostem niż południowoafrykański gatunek i jest wspaniałą rośliną liściastą, nadającą się do urn, wiszących koszy lub obwódek na rabatach, gdzie jej długie, gęsto ulistnione łodygi mogą swobodnie się płożyć. Liście tej kocankiokrągłe, mięsiste, pokryte włoskami, a w dotyku przypominają filc. Listowie H.p.'Limelight' ma głęboki odcień zieleni owoców limonów.

Roślina ta najlepiej rośnie w warunkach, jakie panują podczas przeciętnego lata, jeżeli tylko nadmierne ciepło będzie zrównoważone dużą ilością świeżego powietrza. Nie przetrwa zimy, jeśli będzie narażona na temperatury poniżej zera. Jeśli musi pozostać na dworze, należy je starannie okryć okrywą z liści i kory.

Chociaż gatunek lubi pełne słońce, odmianę 'Limelight' należy latem chronić przed gorącym słońcem. Barwne liście tej rośliny mogą "usmażyć" się w silnym, bezpośrednim świetle. Najlepiej umieścić ją w lekkim cieniu - rozjaśni cienisty kąt ogródka.

Po obfitym podlaniu podłoże musi niemal całkowicie wyschnąć, zanim znowu podlejemy roślinę. Przy mniejszej ilości wody produkuje bledsze pędy. Nie narażajmy jej na brak wody, połączony z wysoką temperaturą.

Roślina pochodzi z gorących obszarów Afryki Południowej, więc nie wymaga zwiększonej wilgotności. Dbajmy, by na listkach nie pozostawał nadmiar wilgoci.

Jeśli uprawiamy co roku w świeżej ziemi, nie ma konieczności nawożenia przez sześć miesięcy od posadzenia. Potem zasilamy co 10-14 dni nawozem uniwersalnym.

Przesadzamy wiosną, uprzednio usuwając wyciągnięte lub martwe pędy. Używamy łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej. Do mieszanki sadzeniowej dodajemy 1/3 objętości żwiru ogrodniczego lub grubego piasku.

Na terenach o łagodnym klimacie te zimozielone rośliny mogą wprawdzie przetrwać zimę na zewnątrz domu, ale lepiej jest wykopać ją przed nadejściem mrozów, żeby móc przetrzymać w chłodnej szklarni, zabezpieczonej przed mrozem. Podlewamy wtedy oszczędnie. Jeśli nie mamy na to miejsca, późnym latem pobieramy sadzonki i zabezpieczamy je przed mrozem w okresie zimy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Choroby i szkodniki Dzięki pokrytym włoskami liściom, kocanka przeważnie nie cierpi z powodu ataku szkodników czy chorób. 

Gnicie i ostatecznie śmierć rośliny to efekt nadmiernego jej podlewania.

Podobne prace

Do góry