Ocena brak

Kocanka ogrodowa

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Kocanki ogrodowe znane są również pod nazwą suchołusek i słomianek. Ich ojczyzną jest Australia. Te dorastające do 1 metra rośliny mają lekko owłosioną łodygę i podługowate liście. Koszyczki kwiatowe osadzone są na długich szypułkach. Kwitną od lipca do jesieni. Kocanki używane są głównie do suchych bukietów, gdyż po wysuszeniu zachowują kolory. Ich barwne kwiaty przypominają stokrotki.

Mają żółte środki i promieniście rozłożone połyskliwe płatki, które przy dotyku kurczą się i szeleszczą. Kwiaty są zwykle rdzawe lub złotawe, lecz zdarzają się też czerwone i różowe. Niektóre rośliny mają dwa pojedyncze lub dwa podwójne rzędy płatków. Wysokie odmiany kocanki mogą wymagać podparcia, zwłaszcza jeśli rosną na stanowiskach odsłoniętych. Znane są też odmiany niskie, dorastające do 20-40 cm, które z powodzeniem mogą być sadzone na obwódkach lub w doniczkach. Niektóre kocanki (np. Helichrysum orientale) mimo niewielkich rozmiarów są malutkimi krzewami z rozgałęzioną łodygą.

Kocanki można sadzić pod szkłem, a do ogrodu przesadzać w końcu kwietnia. Suchołuski mogą być atrakcyjną ozdobą zarówno klombów kwiatowych, jak i ogrodów warzywnych.

Kocanki lubią słońce.

Suchołuski potrzebują dużo czasu, zanim w pełni rozkwitną. Dlatego też musimy zapewnić im wystarczająco dużo wilgoci oraz podlewać w czasie suchych okresów.

Gleba w której rosną kwiaty, powinna być dobrze spulchniona. Preferowany odczyn pH wynosi 6,5-7. Podłoże dobrze nawożone powoduje, że rośliny kwitną bujniej i są barwniejsze.

Słomianki są umiarkowanie wrażliwe, potrafią przetrwać późne przymrozki. Nie wytrzymują zaś długich deszczowych okresów.

Kocanki powinniśmy zrywać w czasie suchej pogody. Wysokie okazy podpieramy.

Nasiona można wysiewać w końcu marca w chłodnym inspekcie. Siewki pikujemy, a gdy dostatecznie podrosną, przesadzamy do ogrodu w odległości ok. 30 cm. Nasiona wysiewamy też bezpośrednio do gruntu w równych rządkach lub rzutowo - pod koniec kwietnia. Kocanki można wysiewać bezpośrednio do gruntu nawet w marcu, ale wówczas należy je dobrze przykryć słomą.

Kocanki ogrodowe zrywamy w czasie suchej pogody. Wybieramy kwiaty półotwarte, kiedy widoczny jest ich środek. Rośliny związujemy w małe pęczki i wieszamy główkami w dół w ciepłym, przewiewnym pomieszczeniu.

Podobne prace

Do góry