Ocena brak

Kocanka

Autor /Zenobiusz55 Dodano /25.01.2012

Kilka gatunków Helichrysum jest powszecgnie znanych jako rośliny lecznicze, a między nimi Helichrysum angustifolium (zwane także H.serotinum).Kiedy zgniecie się jego długie, wąskie, szare liście, wydzielają one charakterystyczny aromat przyprawy curry i mogą być - świeże lub suche - używane do gulaszów i zup. Jednak w rzeczywistości roślina ta posiada znikome walory kulinarne, chociaż czasami bywa kwalfikowana jako zioło.

Kocanka ma liście srebrnego koloru i jest jedną z najlepszych roślin srebrnolistnych. Utrzymuje się przez cały rok i wypuszcza podczas lata jasnożółte kwiaty na prostych, białych pędach. Bardzo łatwo się ją zasusza i może być ona z powodzeniem wykorzystywana do kompozycji kwiatowych.

Hodować w chłodzie, gdyż przegrzanie doprowadzi do opadania liści. Dobrze znosi chłód. Rośnie najlepiej w temperaturze 4-10°C. W domu zapewnijmy jej dobrą wentylację podczas upałów lub wystawiajmy ją na dwór.

Aby uzyskać najładniejszy aromat liści, musimy zapewnić kocance dużo światła słonecznego, uwarzając, by nie przegrzać rośliny.

Kocanka wymaga dobrego podlewania, gdy ziemia w donicy jest już prawie zupełnie sucha. Niska wilgotność gleby przyczynia się do wzrostu białych pędów, ale nie należy łączyć jej razem z wysoką temperaturą.

Ponieważ kocanka pochodzi ze słonecznych części świata, wilgotność nie jest dla niej tak istotna, jak dla innych roślin liściastych.

Nie potrzebuje nawożenia, jeśli przesadzimy ją z roku na rok. Dodatkową korzyścią, płynącą z ograniczenia nawożenia, jest lepsze kształtowanie się rośliny, w bardziej zbitą, krzaczastą formę, co lepiej odpowiada warunkom panującym w domu.

Przesadzać na wiosnę po usunięciu zbyt wybujałych lub obumarłych odrostów, używając łatwo przepuszczalnej mieszanki ziemnej, której trzecią część stanowi piasek ogrodniczy lub zwykły gruboziarnisty piasek.

Nagłe opadanie liści może być efektem zbyt intensywnego ogrzewania. Spróbujmy wtedy odciąć zniszczone odrosty i poprawić warunki uprawy.

RECEPTY I PORADY

Zbty dłygie odrosty Kocanka znosi bez problemów mocne przycinanie. Jeśli okaz wypuszcza zbyt długie odrosty, podetnij je na wiosnę niemalże do poziomu ziemi, a wtedy roślina wypuści nowe. Jeśli konieczne jest tylko nieznaczne podcięcie, można to zrobić na jesień.

Podobne prace

Do góry