Ocena brak

Klon palmowy

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

To piękne, dekoracyjne drzewo ma wiele odmian. Niektóre nadają się do uprawy w doniczkach, inne jak np. 'Osakazuki' osiągają znaczne rozmiary. Klon oalmowy jest gatunkiem niezwykle cenionym ze względu na efektownie przebarwiające się jesienią liście. Na wiosnę są one zielone, lecz jesienią pokrywają się najróżniejszymi odmianami czerwieni. Kwiaty tego drzewa pojawiają się w baldachach w maju i czerwcu. Owoce klonu to niewielkie orzeszki z zielonymi lub czerwonymi skrzydełkami zwanymi popularnie noskami. Liście są klapowane.

Klony sadzimy z nagimi korzeniami jesienią lub wczesną wiosną. Nie robimy tego, gdy ziemia jest bardzo sucha lub rozmokła. Rośliny wuhodowane w pojemnikach można wysadzać w ciągu całego sezonu.

Klon palmowy lubi lekko ocienione miejsca. W pełnym słońcu drzewa stracą swoje oryginalne ubarwienie.

Drzewo preferuje wilgotne podłoże. Przed sadzeniem podsypujemy materię organiczną lub stosujemy ściółkowanie (45 cm wokół pnia), aby zatrzymać w ziemi wilgoć.

Podłoże powinno być łatwo przepuszczalne. Idealna jest gleba ilasta o odczynie 6-7 pH.

Klony sadzimy w miejscach osłoniętych. Latem chronimy je przed ostrym słońcem, a wiosną przed przymrozkami.

Roślinę można przycinać późnym latem lub jesienią. Przycinanie wiosną powoduje wyciekanie z drzewa soków.

Klon rozmnaża się przez sadzonki lub szczepki. Możemy stosować również wysiewanie. Trzeba to jednak zrobić, zanim zbrązowieją noski drzewa.

Odmiany:

'Aoyagi' - intensywnie zielona kora;

A.p.atropurpureum - średniej wielkości krzew, jeden z najpopularniejszych, z brązowymi, przechodzącymi w czerwień, liśćmi;

'Bloodgood' - ciemnoczerwone liście przybierają jesienią kolor purpurowy;

'Senkaki' - jesienią liście mają kolor żółty, kora zimą przybiera barwę czerwoną.

Wiosenne przymrozki mogą zniszczyć młode pędy, które odradzają się bardzo powoli. Poza złymi warunkami uprawy klonom nie zagraża wiele szkodników ani niebezpiecznych chorób.

Podobne prace

Do góry