Ocena brak

Kliwia pomarańczowa

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ojczyzną kliwii jest Natal w Afryce Południowej, skąd została sprowadzona do Europy na początku XIX w. Rodzaj Clivia należy do rodziny Amarylidaceae. Nazwany został imieniem lady Clive, księżnej Northumberland.

Kliwia, pochodząca z ciepłych i suchych lasów Południowej Afryki, jest niewymagającą, wiecznie zieloną rośliną, której delikatnie pachnące kwiaty utrzymują się przez 3-4 tygodnie. Oryginalna kliwia pomarańczowa ma łodygi z 10-20 kwiatami, w kolorze żółtym i pomarańczowoczerwonym, które pojawiają się od marca do sierpnia. Mieszańce kliwii mogą mieć kwiaty w kolorach: łososiowym, pomarańczowym, żołtym i białym.

Kliwia nie toleruje mrozu. W zimie temperatura minimalna to 10°C. Od późnego lata do początku zimy roślina powinna przechodzić okres spoczynku w niższych temperaturach, co wpływa na formowanie się kwiatostanu. Poza tym okresem kliwia lubi temperaturę około 22°C.

Najlepsze jest jasne, niebezpośrednie światło, choć roślina toleruje także miejsca cieniste. Na zewnątrz latem unikać ostrego słońca. Ważne jest natomiast pozostawienie rośliny w tym samym miejscu przez cały czas, bez względu na porę roku. Nie należy również przekręcać doniczki.

Przed okresem kwitnienia roślinę trzeba lekko przesuszyć. Od połowy zimy do późnego lata podlewamy kliwię obficie, unikając tylko zatapiania korzeni i z następnym podlewaniem wstrzymując się aż do chwili, gdy powierzchnia ziemi w doniczce stanie się sucha. Zraszać, gdy zaczynają rosnąć liście i pojawiają się pędy kwiatowe. Od czasu do czasu spryskiwać liście, aby usunąć kurz. Należy używać eody o pH 6,5-7,0.

Kliwia pochodzi z suchego klimatu i wymaga niskiej wilgotności.

Nawozić raz w miesiącu wiosną i latem. Proporcje minerałów w odżywce powinny wynosić 5:10:5 NPK (Azot:Fosfor:Potas).

Kliwia kwitnie obficie, jeśli korzenie przerastają doniczkę. Im starsza jest kliwia, tym rzadziej powinna być przesadzana. Młode rośliny można przesadzać co rok, potem stopniowo coraz rzadziej. Odpowiednim terminem przesadzania jest okres tuż po kwitnieniu. Przesadzamy do ziemi gliniastej.

Kliwię rosnącą w doniczce o średnicy 30 cm rozdzielamy i sadzimy do dwóch doniczek o połowę mniejszych. Usuwamy przekwitnięte kwiatostany, aby zapobiec tworzeniu się nasion, co osłabia kwitnienie rośliny.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście brunatne i przypalone .Bezpośrednie działanie słońca na wilgotne liście. Przenieś roślinę na miejsce nie nasłonecznione; unikaj podlewania w pełnym słońcu.

2) Białe wełniste plamki na liściach.Wełnowce. Usuwaj poszczególne plamki tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym bądź malationem.

3) Liście podsychają i kurczą się.Za sucho. Podlej natychmiast i zraszaj. Podlewaj bardzo systematycznie.

4) Nowe liście słabe, brak kwiatostanu.Zbyt gorąco. Przestaw w miejsce chłodniejsze.

5) Zahamowanie wzrostuZa zimno. Przenieś w cieplejsze miejsce..

6) Liście słabo wybarwione, mało kwiatów.Wymaga nawożenia.

7) Rośliny gniją u podstawy.Za mokro, "zalanie". Pozwól ziemi przeschnąć, dopuki roślina nie ozdrowieje i potem podlewaj rzadziej.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek atakuje roślinę, gdy jest suche powietrze. Niewiele insektycydów jest naprawdę skutecznych, ale warto wypróbować pałeczki nasączone substancjami owadobójczymi. 

Mączniaki ukrywają się pod warstwą wosku w kolankach liści. Usuwamu je wacikiem nasączonym denaturatem.

Podobne prace

Do góry